Antepfıstığının Çin ihracatı risk değil pazar sahasıdır

Yüksek Ziraat Mühendisleri Birliği Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin, Antepfıstığı üretim rekolte tahminlerini değerlendirerek bu yıl Antepfıstığı temininde sorun yaşanmayacağını dile getirdi.

Antepfıstığının Çin ihracatı risk değil pazar sahasıdır

Yüksek Ziraat Mühendisleri Birliği Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin, Antepfıstığı üretim rekolte tahminlerini değerlendirerek bu yıl Antepfıstığı temininde sorun yaşanmayacağını dile getirdi. Geçtiğimiz yıldan fazladan 30 bin ton civarında Antepfıstığı bulunduğunu söyleyerek Çin’e yapılan Antepfıstığı ihracatını değerlendiren Seçkin, “Çin  ihracatı Gaziantep için bir risk değil yeni yatırım alanıdır” dedi.

ANTEPFISTIĞINDA REKOLTE SORUNU YOK

Antepfıstığının bu yılki rekolte tahminlerini değerlendirerek Gaziantep’in Antepfıstığında yeterli ürün teminine sahip olduğunu dile getiren Seçkin, “Antepfıstığının fiyatlarının rekolteye bağlı olarak suni olarak yükseldi söylemleri şu günlerde gündemde olsa da böyle bir durum söz konusu değil. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın rekolte tahminine göre 2010 yılında 240 bin ton Türkiye genelinde Antepfıstığı üretimi gerçekleşmişti. Bu sene Tarım ve Orman Bakanlığı rekolteyi açıklamadı ancak bizim tahminlerimize göre 80-90 bin ton civarında yok yoı olmasına rağmen Antepfıstığı üretimi gerçekleşecek. Toplamına baktığımızda 330 bin ton civarında bir fıstık söz konusu.  Türkiye’nin yıllık ihracat, yurtiçi tüketimi, şekerlemede kullanımı, kuruyemiş ve evlerimizde tükettiğimiz toplam miktar yıllık 125-130 bin ton arasında. Var yılı ile yok yılı toplamı 330 bin ton. İkiye böldüğümüzde yıllık ortalama 165 bin ton civarında rekolte görülüyor. İhtiyacımız 125-130 bin ton olduğuna göre elimizde 35 bin ton üretim fazlalığımız var. Üretim fazlalığının olduğu bir yerde fiyat artışı söz konusu olamaz.  Oluşturulan stoklar şu anda piyasaya yavaş yavaş sunuluyor. Şehrimizde tahmini bu yıl 25-30 bin ton Antepfıstığı  üretimi olacak. Geçtiğimiz yıl ise 91 bin ton üretim gerçekleşmişti. Aradaki fark geçen yılki üretim fazlalığı ile kapatılacaktır” açıklamalarında bulundu.

İLK HASAT GÜNLERİNDE SUNİ BİR YÜKSELME YAŞANDI

Antepfıstığının ilk hasat günlerinde fiyatlarda suni bir yükselme yaşandığına da dikkat çeken Seçkin, “Antepfıstığı ilk hasat günlerinde 16-17-19 lira gibi farklı fiyatlardan sunuldu. Bu arada bir suni dalgalanma söz konusu oldu. Antepfıstığının iki tane ticaret vermezi vardır. Bunun birisi Nizip İlçemizdir diğeri de Gaziantep’tir. Yine Şanlıurfa da büyük oranda ürettiği fıstıkların Pazar alanını Gaziantep’te yakalıyor” diye konuştu.

ÇİN’E YAPILACAK ANTEPFISTIĞI İHRACATI TİCARİ BİR HAMLEDİR

Gaziantep’ten Çin’e yapılacak Antepfıstığı ihracatının bir risk oluşturmadığını söyleyerek aksine şehrin yeni yatırım alanları oluşturmak için yerinde bir hamle olduğunu dile getiren Seçkin, “Gaziantep’in Çin’e Antepfıstığı satması üzerine bir takım spekülasyonlar oluşturulduğunu da gördük. Çin’in Antepfıstığını alması zannedildiği gibi olumsuz bir durum değil aksine bu şehrin üretimi için yerinde bir uygulamadır. Şu anda işlenmiş, kavrulmuş Antepfıstığını Çin’e ihracat ediyor. Çin’in bizlerden 10-20 bin ton Antepfıstığı almasının piyasalarda fiyat kabarmasına sebep olmaması da gerekiyor. Son on yılda ilimizde ve çevresinde yaklaşık 10 milyon fıstık fidanı dikildi bu fidanların ürün vermesi çok yakın. Verime başladığında çok fazla Antepfıstığı  üretimimiz gerçekleşecek. Gün gelecek Kabak çekirdeğinden bile ucuza yiyeceğin Antepfıstığını. Üretim fazlası olan ürünlerimizi bu yüzden mutlak suretle dışarıya ihraç etmemiz gerekiyor. Bu yüzden şu anda şehrimizi için en uygun Pazar alanı ise Çin’dir. Bunu bir risk olarak değil yatırım olarak görmek gerekiyor” dedi. (AHMET ATMACA)

Haber Merkezi
20.09.2019

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER