Rumkale Cam Teras Projesi için ihaleye çıkılacak

Rumkale Cam Teras Projesi için ihaleye çıkılacak

Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) tarafından hayata geçirilen Rumkale Cam Teras Projesi 25 Eylül Cuma günü ihaleye çıkacak. GAGEV tarafından yapılan yazılı açıklama ile Rumkale Cam Teras Projesi’nde yapılacak olan çalışmaların değerlendirildiği açıklamada ihalenin açık eksiltme usulü ile hayata geçirileceği duyuruldu. Projenin tamamlanması ile Rumkale’nin turizm merkezi olması öngörülüyor.

CAM TERAS UYGULAMASI İLE RUMKALEYİ DÜNYA TANIYACAK

Rumkale Cam Teras Projesi’nin hayata geçirilme sebebinin açıklandığı basın açıklamasında, “Gaziantep’i Geliştirme Vakfı olarak Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi desteği ile yürüttüğümüz;Rumkale Ören yerinin gelecek kuşaklara aktarılması, cazibesinin ve turizm potansiyellerinin arttırılması, bölgenin doğal, coğrafi, iklim ve peyzaj niteliklerinin daha da ön plana çıkarılması,bölgenin turizm altyapısının çeşitlendirilerek bölgede geçirilen sürenin arttırılması ile hem arkeolojik değerlere sahip hem de doğal bir güzelliğe sahip olan alanın dünyaca tanınması, keşfedilmesi amacı ile Vakıf senedi amaçları doğrultusunda ve alınan yönetim kurulu kararı gereğince “Rumkale Cam Teras Projesi” hayata geçirilecektir” ifadelerine yer verildi.

RUMKALEYİ GEZMEYE GELEN TURİSTLER ÇOK DAHA SAĞLIKLI ORTAMDA TURLARINI YAPABİLECEK

Proje kapsamında Rumkale’de yapılacak çalışmaların değerlendirildiği basın açıklamasında, “Gaziantep ili Yavuzeli ilçesi Kasaba Mahallesi sınırlarında yapımı tamamlanan Rumkale Kıyı ve Çevre düzenleme işinin projesi Gaziantep Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından 2018 yılında onaylanmıştır, Proje ile alanda izinsiz ve dokuyla uyumsuz tüm uygulamalar kaldırılıp, turizm altyapısı güçlü bir sahil ve peyzaj düzenlemesi ile projenin uygulaması amaçlanmıştır. Rumkale’yi görmek için alana gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin sağlıklı ortamda teknelerle dolaşımı, yeme–içme, otopark ve WC ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

YÖRE HALKININ KALKINMASI İÇİN TEK KATLI DÜKKANLAR OTOPARK ALANLARI VE PAYZAJ ALANLARI YAPILACAK

Rumkale’de yapılan çalışmalar sonucunda yöre halkının kalkınması için imkanlar oluşturulacağı bilgisinin verildiği yazılı metinde, “Yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde ve vakfın amaçları doğrultusunda Ticaret, Turizm ve Rekreasyon Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı değişikliği yapılarak Cam Teras uygulamasının hayata geçirilmesi hedeflenmektedir. Hazırlanan bu plan değişikliği ile Rumkale Ören yerini ziyarete gelen tüm kullanıcılara yönelik hizmet vermesi ile çevre ilçeler ve kasaba halkının kalkınma amaçlı yapmış ve üretmiş olduğu el ürünlerinin ve malzemelerinin satışı için tek katlı dükkânlar, gelen ziyaretçiler için otopark ve peyzaj alanları yer almaktadır” açıklamalarına yer verildi.

AÇIK EKSİLTME USULÜ İLE İHALEYE GİDİLECEK

Gaziantep Geliştirme Vakfı tarafından 25.09.2020 tarihinde  açık eksiltme usulü ile ihaleye çıkılacağını duyuran Gaziantep Valiliği, “Gaziantep’ Geliştirme Vakfı Toplantı Salonunda 25/09/2020 Cuma günü saat 14:00 de açık eksiltme usulü ile ihalesi yapılacak olup, katılım şartlarına uygun tüm istekliler davetlidir. Proje; 327 m² Cam teras alanı, 225 m² tek katlı Restoran, Bilet Satış Gişesi, 7 Adet 25 m² büyüklüğünde Yöresel ürün satış Üniteleri, 60 binek araç, 9 adet Otobüs ve Minibüs olmak üzere 69 araç kapasiteli otopark, Mescit ve Peyzaj düzenlemesini içermektedir” açıklamalarında bulundu. (AHMET ATMACA)

 

 

Haber Merkezi
16.09.2020

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER