BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ TOPLANDI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi, nisan ayı toplantısının birinci bileşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında gerçekleştirildi. Bileşimde, meclis divan kâtipliği, meclis başkan vekilleri ve komisyon üyeleri seçildi.  

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ TOPLANDI

ŞAHİN: BU DÖNEM ALTIN HARFLERLE YAZILACAK

Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden sonra ilk kez toplanan mecliste konuşan Başkan Fatma Şahin, 2019-2024 yılları arasında görev yapacak olan meclis üyelerine başarılar dileyerek, meclisin birlik ve beraberlik içerisinde şehrin geleceği adına önemli kararlara imza atacağını belirtti.

31 Martta milli iradenin hâkimiyeti altında egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu bir dönem geçirdiklerini aktaran Şahin, “Önceki dönem bir Gaziantep modeli oluşturmuştuk. Partiniz, düşünceniz, yaşam tarzınız ne olursa olsun eğer bu memleket sevdasıyla yola gidiyorsak hep birlikte yapmamız gereken çok iş var. Bir kardeşlik modeli oluşturduk. Bu zor coğrafyada, zor dönemde bunu başarmak istiyoruz. Başkanlarımızla, meclis üyelerimizle memleketimiz için, geleceğimiz için, çocuklarımız için, hep birlikte güzel işler yapalım. Milli iradenin hâkim olduğu hizmet odaklı, proje odaklı nasıl çalışabildiğini gösterebilen bir Gaziantep modelini Türkiye modeline dönüştüreceğiz. Bugüne kadar mecliste emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu meclis inanıyorum ki önemli eserler ve hizmetler bırakacaktır. Eserlerimizle birlikte bu dönemi altın harflerle yazacağız. Ben 2 milyonun başkanıyım, adaletli bir şekilde kimden hangi teklif gelirse gelsin şehrin geleceği için doğru bir şekilde ne yapılması gerekiyorsa yapacağım” dedi.

Şahin’in konuşmasının ardından seçimlere geçildi. Gizli oy açık sayım yöntemiyle meclis divan kâtipliğine Abdullah Korkmaz ve Feray Yılmaz seçildi, yedek üyeler ise Mustafa Kaplan’la Ayşe Nur Mirkelam oldu. Osman Toprak, 1’inci Meclis Başkan Vekilliğine, Latif Karadağ 2’nci Meclis Başkan Vekilliğine, Mehmet Berk 3’üncü Meclis Başkan Vekilliğine ve Erdem Güzelbey ise 4’üncü Meclis Başkan Vekilliğine getirildi.  Encümen üyeliğine; Osman Toprak, Latif Karadağ, Hanifi Sönmez, Nurettin Zirek ve Mehmet Kesik getirildi. Türk Dünyası Belediyeler Birliğinde belediyeyi temsilen başkan Fatma Şahin, meclis üyeliklerine Mehmet Berk, Hülya Kılıç ve Yunus Emre Kılıç seçildi.

KOMİSYON ÜYELERİ BELİRLENDİ

Açık oylama usulüyle, Plan ve Bütçe Komisyonu, İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Ulaşım Komisyonu, Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Tarife Komisyonu, Hukuk Komisyonu ve Turizm ve Estetik Komisyonu üyeleri belirlendi.

Yapılan seçimler oy birliğiyle kabul edildi, üyeler bir yıllığına görevlendirildi.

CİHAN, YENİ YAPILANMAYI ANLATTI

Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yapılanmasına dönük bilgiler veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, yeni sistemle beraber genel sekreter yardımcılıklarının kaldırıldığını, daire başkanlığı sayısının 28’den 18’e indirildiğini söyledi.

Daire başkanlıklarına bağlı 98 müdürlük sayısının 69’a düşürüldüğünü kaydeden Cihan, değişikliklerle beraber belediyenin araç, yakıt giderlerinde yüzde 30 tasarruf sağlayacağını bildirdi.

Genel Sekreter Cihan, yeni sistemle halka daha hızlı ve etkili hizmet vermeyi planladıklarını belirterek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni yerelde ilk defa uygulamaya alacaklarını sözlerine ekledi.

Haber Merkezi
15.04.2019

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER