ÇOCUKLAR, ÇOCUĞUM HAKLIYIM OYUNCAĞI’YLA HAKLARINI ÖĞRENECEK

ÇOCUKLAR, ÇOCUĞUM HAKLIYIM OYUNCAĞI’YLA HAKLARINI ÖĞRENECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hasan Celal Millet Bahçesi Çocuk Kütüphanesi Bahçesi’ne, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) ile ortak yürütülen “Çocuğum Haklıyım Projesi” kapsamında Dr. Aslıhan Öztezel’in tasarladığı “Çocuğum Haklıyım Oyuncağı” kuruldu, çocukların hizmetine sunuldu.

Türkiye’nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabulünün 30’uncu yılı hazırlanan farklı projelerle kutlanıyor. Bu kapsamda İstanbul Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Ana Bilim Dalı’nda Dr. Aslıhan Öztezel ve Cem Erutku’nun tasarladığı “Çocuğum Haklıyım Oyuncağı”, Ankara ve Batman’dan sonra Gaziantep’te çocuklara armağan edildi.

Çocuğum Haklıyım Oyuncağı’nın hizmete  alınmasına yönelik düzenlenen törene; Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Erdem Güzelbey, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Oya Alpay ve Ekonomik Gelişim AR-GE ve İnovasyon Daire Başkanı Meryem Arslan ve çok sayıda çocuk katıldı.

Başkan Vekili Güzelbey, belediye olarak çocuk merkezli çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatarak, “Aslıhan hocamız Büyükşehir’i bu çalışma hakkında bilgilendirdiğinde biz çok heyecanlandık. Çünkü kendisi Türkiye’de 4 şehirden birisi olarak Gaziantep’i seçmiş vaziyette ve bu Birleşmiş Milletlerin desteklediği bir proje. Bizim için çocuklar haklarını, büyüklerinden öğrenmeleri, yapmaları gerekenleri bu oyuncak sayesinde tekrar pekiştirmesi bizim için güzel oldu. Hocamıza bizimle birlikte hareket ettiği için teşekkür ediyoruz” dedi.   

Dr. Aslıhan Öztezel ise, Türkiye’nin çocuk hakları konusunda bereketli bir zemin olduğuna dikkati çekerek, şunları bildirdi: “Birleşmiş Milletlerin Çocuk Hakları Sözleşmesi, bütün dünya devletlerinin imzaladığı tek sözleşme niteliğindedir. Türkiye de 23 Nisan gibi bir bayramla çocuklara ne kadar önem verdiğimizi gösteriyor. Fakat çocukların her gününe o hakları karıştırması, bu güzel sözleşme maddelerinin böyle kalmaması için çocuğa oyunla ulaşmayı düşündüm ve bu oyuncak çıktı ortaya. Aslında bir eşleştirme oyunu. Fakat oynarken ister istemez gündelik hayatına buradaki kalıpları anlamlarıyla eşleştirerek, bir mana katarak çocuk oynamaya başlıyor.”

Konuşmaların ardından protokol, çocuklara oyuncağın oyun kartlarını dağıttı, Öztezel de nasıl kullanılması gerektiğini gösterdi.

Haber Merkezi
01.10.2019

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER