Kızılay’dan kan bağışı için çağrı

Coronavirüs risklerine karşı şehir genelinde insan hareketliliğinin azalması Kızılay’da kan stoklarının da erimesini beraberinde getiriyor.

Kızılay’dan kan bağışı için çağrı

Coronavirüs risklerine karşı şehir genelinde insan hareketliliğinin azalması Kızılay’da kan stoklarının da erimesini beraberinde getiriyor. Kendisini iyi hisseden vatandaşların kan bağışında bulunmasının her zamankinden daha fazla önem arz ettiğini söyleyen Kızılay Kan Merkezi Kan Bağış Merkezi Müdürü Doktoru Mehmet Akıncı, “Kan bağışları her zamankinden daha çok önem arz ediyor. Stoklar erimeden taze kan ihtiyacı duyan hatsalar var. Birimlerimizde tüm hijyen kuralları gözetilerek kan bağışı alınmaktadır. Vatandaşlar gönül rahatlığı ile kan bağışında bulunabilir” dedi.

KENDİSİNİ İYİ HİSSEDEN VATANDAŞLARIMIZDAN KAN BAĞIŞI BEKLİYORUZ

Kan bağışları konusunda duyarlı olunması gerektiğine değinerek kendisini iyi hisseden her vatandaşın yaş kriterleri kapsamında kan verebileceklerine değinen Akıncı, “Kızılay olarak şu anda aktif olarak çalışıyoruz. Hastanelerimizde kana ihtiyaç duyan hastalarımız var. Özellikle kronik hastalar için kan çok büyük önem arz ediyor. Stoklarımızda olağanüstü durumlar için kan tedarikleri yapılıyor ancak yeni kanların yani taze kanların gelmesi gerekiyor. Virüs ortamından dolayı daha öncesinde dört birimimizde verdiğimiz hizmeti iki birime düşürdük. Amacımız çok fazla teması en aza indirmek” açıklamalarında bulundu.

KAN BAĞIŞI HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK ÖNEM ARZ EDİYOR

Kan bağışlarının bu dönemde her zamankinde daha fazla önem arz ettiğini söyleyen Akıncı, “Düzenli kana ihtiyacı olanların var olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu yüzden kan bağışları çok büyük önem arz ediyor. Kan toplamazsak bu hastalarımızın hayatı söz konusu olabilir. Bu yüzden bizler görevimizin başındayız. Ve yine kendisini iyi hisseden vatandaşlarımızın da kan bağışında bulunmasını istiyoruz. Biz kan alırken yine ekip yerlerimizdeki doktorlarımız gerekli kontrolleri yapıyorlar. Kişi kendisini iyi hissediyorsa, 18-60 yaş aralığındaki vatandaşlarımızdan kan alabiliyoruz. Şu anki durumda ise daha çok en fazla 50 yaşa kadar kan almayı öngörüyoruz. Vatandaşlarımız sabit noktalarımıza uğrayarak kan verebilir” ifadelerine yer verdi.

VATANDAŞLAR GÖNÜL RAHATLIĞI İLE KAN VEREBİLİR

Kan vermek isteyen vatandaşların gönül rahatlığı ile kan bağışında bulunabileceklerini söyleyerek Kızılay kan alma birimlerinde uygulanan hijyen kuralları hakkında bilgi veren Akıncı, “Vatandaşlarımızın kan vermeye giderim de olur ki bir risk ortamı ile karşılaşabilirim diye asla düşünmesin. Bizde çalışanlarımızın ve kan bağışçılarımızın sağlık güvencesi her şeyden önce gelir. Her kan bağış birimimizde güvenlik prosedürleri uygulanmaktadır. Hasta personel asla çalıştırılmamaktadır. Her kan alımı için tek kullanımlık eldiven kullanmaktayız. Eldivensiz işlem asla yapılmamaktadır. Cilt temizliği için özel dezenfekte ilaçlarımız bulunmaktadır. Tek kullanımlık kan alım setlerimiz yine mevcuttur. Her ekiplerin sedyeleri üzerinde tek kullanımlık ya koruyucu örtüler ya da kağıt havlular bulundurulmaktadır. Bağışçılarımız birimlerimize geldiğinde el dezenfektanları kullanılmaktadır. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile Kızılay birimlerimize gelebilir” diye konuştu.  (AHMET ATMACA)

 

Haber Merkezi
25.03.2020

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER