Konut alım satımları için enerji kimlik belgesi şart

Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan, şehirde yer alan binaların enerji kimlik kartlarına yönelik açıklamalarda bulunarak yeni yapıların yalıtım zorunluluğunun bulunduğuna dikkat çekti.

Konut alım satımları için enerji kimlik belgesi şart

Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan, şehirde yer alan binaların enerji kimlik kartlarına yönelik açıklamalarda bulunarak yeni yapıların yalıtım zorunluluğunun bulunduğuna dikkat çekti. Alan eski yapı binaların enerji kimlik kartı olmadığı için alım, satım ve kiralamalarda fiyat düşüşleriyle karşılaşacaklarına da dikkat çekti.

ENERJİ KİMLİK KARTLARI İÇİN İKİ FİRMA DENETİM YAPIYOR

Gaziantep’te binaların enerji kimlik belgeleri yönünden denetimlerinden bahseden Alan, “Enerji Bakanlığı tarafından lisanslandırılan ilimizde iki firma var. Bu firmalar enerji kimlik kartlarını düzenliyorlar. Binaların ısıtma soğutma enerji ile ilgili ne giderleri varsa bu belgeye işleniyor. Yine 2020 yılının Ocak ayından itibaren artık emlak alım satımı enerji kimlik kartı olmadan gerçekleşemeyecek” diye konuştu.

ENERJİ KİMLİK KARTI OLMAYAN ESKİ YAPILAR SATIŞ VE KİRALAMADA FİYAT DÜŞMESİ YAŞAYACAK

Eski yapıların yalıtım sorunu olmasından dolayı alım satımlarda fiyat düşüklüğü yaşayacaklarını da söyleyen Alan, “Çok eskiden yapılmış 20-30 yıllık binaların enerji kimlik kartı ile ilgili bir zorunluluğu yok. Satışları gerçekleştirilecek olan konutların maddi değerini de yine enerji kimlik belgeleri belirleyecek. Yani enerji kimlik kartı yapılıp da enerji kayıpları çok olan konutların binaların satış değerleri enerji kaybı düşük olan binalara göre fiyat olarak daha ucuz olacak. Dolayısıyla ısı yalıtımlı binaların ekonomik değerleri daha da yüksek olacak” ifadelerine yer verdi.

YENİ YAPI BİNALAR İÇİN YALITIMI ŞART KOŞUYORUZ

Yeni yapılan binalarda ısı yalıtımının kanuni olarak mecburi olduğuna değinen Alan, “2020 yılı için ısı yalıtım yönetmeliği çıkarıldı. Dolayısıyla yeni yapılan binalarla ilgili ısı yalıtım yönetmeliği, enerji performans yönetmeliği mevcut. Bu kapsamda yeni binalar için yalıtım zorunlu. Eski binalar ise mevcut haliyle kabul ediliyor. Bundan sonra enerji kimlik belgesi olamayan binaların alımı, satımı ve kiralanması söz konusu olamayacak” dedi. (AHMET ATMACA)

 

Haber Merkezi
18.10.2019

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER