Milletvekili Kaplan: KYK Kredi borçları silinsin

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, üniversiteyi bitirdikleri halde iş bulmadığı için KYK borçlarını ödeyemeyen ve haklarında yasal işlem başlatılan gençlerin kredi borçlarının silinmesi için çağrıda bulundu.

Milletvekili Kaplan: KYK Kredi borçları silinsin

Genç işsizlik oranın her geçen gün arttığını hatırlatan Kaplan, “KPSS’ de birinci olduğu halde mülakatta elenen gençler varken; sahte diplomalı yandaşların 4-5 maaş aldığı ülkemizde artık atamalar siyasetle değil, liyakatle yapılmalı!” dedi. Nitelikli işsizlerin sürekli arttığını vurgulayan Kaplan, ”Ülkemizde gelir düzeyi eşitsizliğinin de aynı doğrultuda artması, sistemin tamamen gözden geçirilmesi gerektiğinin en açık kanıtıdır. Bu şekilde devam edemeyiz. Gençlerimiz işsiz, borçlu ve kaygılılar!” dedi.

Ülke genelinde 3 milyon 100 bin gencin KYK borcunu ödeyemediğini ve 300 bin borçlu genç için ise yasal işlem başlatıldığını kaydeden Kaplan, “Bu gençlerin ücretsiz eğitim hakkı gasp edilmiştir. İş imkânı da tanınmadığı gibi borç batağına sürükleniyorlar. Her gün yüzlerce gençten mesajlar alıyoruz. İçlerinde öğrenim kredisi aldığı halde maddi sebeplerden okuluna devam edememiş, mezun olamadığı gibi bir de KYK’ ya borçlanmış gençler bile var. Hatta iki üniversite mezunları ve KPSS’ de derece yapanlar bile işsiz ve KYK’ ya borçlular. Özetle KYK borçlarını yapılandırmak hiçbir şeyi değiştirmez. Bu borçların tamamı silinmelidir! İş vermediğiniz gençler borç ödeyemez” dedi.

 

Haber Merkezi
06.01.2021
Etiketler

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER