Opr.Dr.Özdemir : Sinüzitin tedavisi mümkün!

Medical Park Gaziantep Hastanesi, Kulak, Burun ve Boğaz Bölümü Op. Dr. Tuncay Özdemir kronik sağlık sorunu olan sinüzit tedavisinden bahsetti.

Opr.Dr.Özdemir : Sinüzitin tedavisi mümkün!

Kronik sinüzit en önemli sağlık sorunlarından birisidir ve sinsi başlangıçlıdır. Sinüzit vakalarının çoğu tıbbi tedavi ile giderilir. Ameliyat genellikle uygun tıbbi tedaviye rağmen tekrarlayan veya kalıcı sorunlarla karşılaşılan vakalar için önerilir.

Kronik sinüs hastalıklarında uygulanan endoskopik ameliyatlarda başlıca;

İltihaplı dokuların/poliplerin temizlenmesi

Sinüsleri burna bağlayan boşalma kanallarının açılarak genişletilmesi

Konka bülloza, birden fazla sinüs boşalma deliği (aksesuar ostium), anormal mukoza temas bölgeleri gibi anatomik problemlerin düzeltilmesi işlemleri yapılmaktadır.

Endoskopik Sinüs Cerrahisinin Faydaları ve Hedefleri

Endoskopik sinüs cerrahisi nükseden sinüzit ile ilişkili semptomların hafifletilmesi için kullanılır. Bu ameliyat, burun sinüslerinin işlevselliğini iyileştirmek ve normal fizyolojiyi devam ettirmek için tasarlanmıştır.
Sinüslerin doğal fonksiyonunu eski konumuna getirir
Enfekte olmuş materyali, poliplerin veya vb. hastalığın ortadan kaldırılmasını, burunun açılmasını sağlar

Endoskopik Cerrahi Tedavi

Endoskopik cerrahi çoğunlukla genel anestezi altında yapılır ve hasta ertesi gün taburcu edilir.ESC yüksek çözünürlüklü video görüntüleme ile endoskoplar kullanılarak burundan gerçekleştirilir. Yüzde veya ağızda herhangi bir kesik, morluk, şişlik olmaz. Ameliyat,  operasyon öncesi bilgisayarlı tomografi taramasında patoloji tespit edilen ilgili sinüslerde uygulama yapılır.Yanaklardaki maksiller sinüsler, gözler arasındaki etmoid sinüsler, ön alında frontal sinüsler ve gözlerin arkasında merkezi olarak bulunan sfenoid sinüsler de dahil olmak üzere, bu cerrahi teknikle sinüslerden herhangi birisine yaklaşılabilir. Polipler çıkarılır, septum düzleştirilebilir ve bu teknik kullanılarak konka, büllöz konka vb. boyutları azaltılabilir.

Cerrahi Sonrası Bakım ve Başarı

Ameliyat sonrasında burun ve sinüs alanına bakılır, hastanın burnu tuzlu su ile yıkanır ve ilk iki hafta bu işlemler tekrarlanır. Antibiyotikler ve steroidler de reçete edilebilir. Burun, poliklinik ziyareti sırasında mukoza ve kabuklardan temizlenir ve hastalar genellikle haftalar veya aylarca tuzlu su kullanmaya devam eder.Burun ve yüzün şişmesi veya renk değişikliği genellikle görülmez. Genellikle hastalar birkaç gün içinde düzenli günlük işlerine dönebilir. Sinüs alanının uzun süreli bakımı, intranazal spreyler, alerji testleri ve sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklarının tedavisi ve kesilmesi gerekir.

Çoğu durumda uzun vadeli iyi sonuçlar elde edilir. Ancak polip tipi, allerji, sigara ve immünolojik problemlere bağlı olarak tekrarlayan hastalık uzun süre sonra ortaya çıkabilir.Sinüs cerrahlarının becerisi, sinüs enstrümantasyon teknikleri, ameliyat öncesi Bilgisayarlı Tomografi tarama değerlendirmesi, cerrahinin gerçekleştirilmesi sırasında görüntü yönlendirmeli tekniklerin kullanılması nedeniyle, endoskopik sinüs cerrahisinin komplikasyon oranı düşüktür. Ancak cerrahi

komplikasyonlardan kaçınmak isteyen bir otolaringolog için bu anatomiyi iyi bilmek “ olmazsa olmaz “ bir kuraldır. Anatomiyi iyi bilmek, bu tekniklerin kullanımı ve iyi cerrahi başarıyı arttıran en önemli sebeplerdir.

 

Haber Merkezi
21.03.2018

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER