OSB’de üretim ve istihdam sürüyor

OSB’de üretim ve istihdam sürüyor

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Şimşek, pandemi sürecinde sanayicilerin tüm imkanlarını seferber ederek üretim ve istihdama devam ettiğini açıklayarak, “Sanayicimiz pandemi süreci demeden her ay bir önceki ayın üzerine koyarak üretmeye devam ediyor. Bunun en güzel göstergesi aylık enerji tüketim oranlarımızdaki artış ve ihracat rakamlarımızdaki yükseliştir. Sanayicilerimizin bu süreçte temel kriteri üretim ve istihdamı devam ettirmektir. Yine Ağustos ayı rakamları açıklandığında da göreceğiz ki şehrimiz ihracat rakamları ile başarısını yukarıya taşıyacaktır” dedi.

SANAYİCİ PANDEMİ SÜRECİNDE TÜM İMKANLARI İLE ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Gaziantep OSB’de sanayicilerin pandemi süreci demeden elini taşın altına koyarak tüm imkanları ile üretim ve istihdama devam ettiğini açıklayan Şimşek, “Sanayici pandemi süreci demeden elinden geldiğince üretim ortamı sağlayıp üretime ve ihracata yoğunlaşmaya devam ediyor. Sanayicilerimiz tüm imkânlarını zorlayarak üretim yapıyor. Şehrimiz hiçbir zaman destek beklemeden kendi imkânlarını oluşturarak üretim kapasitesini arttırarak ve yeni Pazar sahaları bularak ihracat rakamlarını yükseltmektedir. Bu üretim aşkı sanayicilerimizin tamamında var. Sanayicilerimiz hiçbir zaman bahanelerin ardına sığınmıyor. Bu süreçte sanayicilerimiz de elini değil gövdesini taşın altına koyarak üretimi istihdamı durdurmadan devam etti. Bu şehrin üretmekten başka çaresi yok” ifadelerinde bulundu.

OSM’NİN KARMA ÜRETİM YAPISI SAYESİNDE PANDEMİ SÜRECİNDEN BİRAZ DAHA AZ ETKİLENİYORUZ

Gaziantep OSB’nin karma bir üretim yapısına sahip olduğu için pandemi sürecinden çok olumsuz etkilenmediğini ve sektörler arası tolere edilmelerin gerçekleştirildiğini aktaran Şimşek, “Pandemi sürecini yaşadığımız için önümüzü çok net göremiyoruz. Pandemi sürecinde çalışan sektörlerden ister istemez bazı sektörlerin üretim kapasitesi düştü bazılarının ise daha da arttı. Şehrimizin OSB’si karma bir OSB olduğu için aslında bu süreçten biz biraz daha az etkilendik diyebiliriz. Bazı sektörler canlılığını kaybetmişse hemen diğer sektörler devreye girerek o açığı tolere etti. Karma bir OSB olmamızın en büyük faydasını pandemi sürecinde gördük diyebiliriz.

TEMEL GÖREVİMİZ SANAYİCİMİZE KESİNTİSİZ ENERJİ VE KALİTELİ ALTYAPI HİZMETİ SUNMAK

OSB olarak temel görevlerinin sanayicilere kaliteli ve kesintisiz enerji ve altyapı imkanları sağlamak olduğuna dikkat çeken Şimşek, “OSB olarak bizler sanayicinin düzgün ve uygun bir şekilde enerjisini, doğalgaz tüketimini ve altyapı hizmetlerini karşılıyoruz. OSB’de temel hedefimiz sanayicilerimizin tüm imkanlar el verdiğinde sorunsuz bir şekilde üretim yapmasını sağlamaktır. Biz bu imkanı sağladığımızda da tüm sanayicilerimiz üretmek için hazır” diye konuştu.

YERLİ DOĞALGAZ ÜRETİMİ YENİ İSTİHDAM KAPILARINI ARALAYACAK

Türkiye’nin kendi doğalgazını çıkartmaya başlaması ile birlikte 2023 yılından itibaren Gaziantep OSB’sinin çok daha hızlı üretim yaparak yeni istihdam kapılarını da aralayacağını söyleyen Şimşek, “OSB’miz emek yoğun ve enerji yoğun bir sektörde çalışıyoruz. Sadece OSB’mizde tüketilen enerji bir şehir kullanımı kadar yüksek. Ne kadar ucuz ve sorunsuz enerji temin edebilirsek o kadar büyüme hızımız da artar. Özellikle devletimizin doğalgaz çalışmalarına start vermesi ile tarih verilen 2023 yılı ile birlikte çok daha ucuz enerjiye ulaşacağımıza eminiz. Kendi enerjimizi kullanmaya başladığımızda şehrimizin ihracat rakamları çok daha fazla yükselecek ve o zaman göreceğiz ki şu an üretim ve ihracatta beşincilik sırasını yakalayan şehrimiz ilk üçe yerleşmek için çalışacaktır. Bu durum da şehrimizde yeni istihdamları yeni üretim tesislerini ve çok daha farklı üretim alanlarını beraberinde getirecektir” ifadelerine yer verdi.

GAZİANTEP OSB’NİN ENERJİ TÜKETİM RAKAMLARI ÜRETİMİN ARTIŞINA İŞARETTİR

OSB’de enerji tüketim rakamlarını değerlendirerek Gaziantepli sanayicilerin pandemi sürecinde her ay bir önceki ayın üzerine koyarak üretime devam ettiğini dile getiren Şimşek, “2020 yılı Mart ayı elektrik tüketimimize baktığımızda 456 Milyon, Nisan Ayına baktığımızda 286 Milyon 581 Bin 42 KWH, Mayıs Ayına baktığımızda 313 Milyon 751 Bin 728 KWH, Haziran Ayına baktığımızda 426 Milyon 951 Bin 150 KWH, Temmuz Ayına baktığımızda ise 456 Milyon 2 Bin 443 KWH. OSB’mizde tüketilen elektrik miktarlarına baktığımızda pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte her ay bir önceki ayın çok daha üzerine koyarak enerji tüketimi gerçekleştirilmiş. Bu da demek oluyor ki Gaziantep salgın sürecinde de tüm hızıyla üretmeye devam etti. Öyle umuyoruz ki yine bu Ağustos ayı enerji tüketim  rakamlarımız da açıklandığında Temmuz ayının çok daha üstünde bir oranla üretim yaptığımız görülecektir” dedi. (AHMET ATMACA)

Haber Merkezi
16.09.2020

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER