Vali Gül, “Gaziantep bir ticaret merkezi”

Vali Gül, “Gaziantep bir ticaret merkezi”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi ve Akort Fuarcılık işbirliğinde ikincisi düzenlenen, BUILDEAST Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı ve eş zamanlı olarak yapılan, GAYRİMENKUL Gaziantep Emlak, Konut Projeleri ve Finansman Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Ortadoğu Fuar Merkezi’ndeki fuarların açılış töreninde konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül fuarın düzenlenmesinde emeği geçen kurumlara ve katılan firmalara teşekkür ederek, “Gaziantep’in dünyanın dört bir yanına mal satan ve dört bir yanından mal alan bir ticaret merkezi olduğunu söyledi.

Gaziantep’in sadece kendi içerisinde değil çevresinde de bir potansiyelinin bulunduğunu vurgulayan Gül, “Gaziantep iddiası olan bir şehir. Tasarruf dönemlerinde zaman zaman yavaşlama oluyor. Ama fuarların, tanıtımların, reklamların durmadan devam etmesi, ilerlemesi lazım. Çünkü biliyoruz ki her tasarruf döneminden sonra yeni bir atılım yeni bir yükseliş başlıyor. Gaziantep Ortadoğu başta olmak üzere birçok yerde etki alanı,  ticari bağlantıları olan bir şehir” dedi.

Gaziantep’teki yapılaşma üzerine de değerlendirmelerde bulunan Gül, “Zaman zaman insanlar çok inşaat yapıldığından yakınıyor ama hem Gaziantep’te hem de Türkiye’de buna ihtiyaç var. Gaziantep’e baktığımızda son 30-40 yılda aldığı göçlerle yüz metrekare arsa üzerine ev yapılan,  üzerine ikinci, üçüncü katı çıkılan bir yapılaşmanın olduğunu görüyoruz.  Bunun hem sosyolojik olarak devam etme şansı yok hem de güvenlik sorunu oluşturması muhtemel.  Olası bir deprem halinde risk faktörü ön plana çıkıyor. Şehrimiz zenginleşiyor zenginleştikçe beklentiler artıyor. İnsanlar gün geçtikçe geniş evlerde yaşamak istiyor. Aile yapımızı genişliyor genişledikçe ihtiyaç artıyor. İyi planlayarak, imarlı yerleri tekrardan elden geçirerek insanların konut ihtiyacına cevap vermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gaziantep’in şartlar ne olursa olsun, çalışmaya, üretmeye, istihdam oluşturmaya devam ettiğini belirterek konuşmasına başlayan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, “Şehir olarak en güçlü yönümüz olan ihracata devam ediyoruz. Ürettiğimiz ürünleri dünyanın 180 ülkesine ihraç ediyoruz. Tüm koşullara rağmen geçtiğimiz yıl 7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Dünya ekonomilerindeki daralmalara rağmen, çok şükür ihracatta yine bu yıl hedef büyüttük ve inşallah yılsonunda 7.5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak istiyoruz” diye konuştu.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk ise inşaat sektörünün, ülke ekonomisinin lokomotiflerinden birisi olduğunu ve canlandığı zaman beraberinde onlarca sektörün daha canlandığını dolayısıyla piyasalara önemli bir hareket getirdiğini belirterek, “Gaziantep'in gerek müteahhitlik hizmetleri, gerekse de inşaat malzemeleri alanında bir merkez olması en büyük amacımız. Gaziantep olarak bunu başardığımızda, ülkemizin ekonomik kalkınmasına büyük katkı sunacağımızı buradan belirtmek isterim” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Fuarların bölgede inşaat ve emlak sektörlerinin buluşma noktası ve yansıması olacağına işaret eden AKORT Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Akkaya da, “İnşaat sektörü kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep oluşturan bir konumda olması açısından ekonomimizin lokomotifi olma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte ülkemizin büyüme performansında da çok önemli bir rol üstlenmiştir. Gaziantep ise inşaat sektöründe gerek üretim gerekse yatırım bazında oldukça dinamik ve etkili bir pozisyondadır” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından fuarın açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri stantları gezdi.

Açılış törenine, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ, Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Büyükelçi Adnan Keçeci, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı M. Sait Kılıç, GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, Meclis Başkanı Mehmet Hilmi Teymur,  kurum il müdürleri ile diğer davetliler katıldı.

 

 

Haber Merkezi
03.10.2019

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER