Gülistan Salıcı

Gülistan Salıcı

1919’dan 2019’a 100. yıl

Nisan ayı bereket ayıdır. Toprak ananın yeniden canlanışını dirilişini yaşadığımız aydır. Tıpkı nisanda ulusal egemenliğimizin atılışı Türk Ulusunun dirilişi ayağa kalkışındaki heyecan gibidir.

Yıl 1919… bir millet bağımsızlık için büyük bir mücadeleye başladı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları yurt savunması için göğüslerini siper ettiler. Bağımsızlık ve millet egemenliği için bir adım atılması gerekiyordu. Millet meclisinin Ankara’da toplanması… 23 Nisan 1920 olarak kararlaştırılarak önemli bir adım atılmış oldu.

Türk Milletine  güvenmişti Mustafa Kemal. O güvenle dayanışma ile içinde Kurtuluş Savaşı başarıyla kazanılmıştı. Türk Milleti geçmişten günümüze egemenliğimizi yitirmemek için zorlu mücadeleler vermiştir. Egemenliğimiz uğruna verdiğimiz en önemli en anlamlı savaş Kurtuluş Savaşıdır. Milli Mücadelemizin kazanılmasından sonra kurulan Cumhuriyetimiz egemenliğin kişi ya da kurum tekelinden alınıp millete verilmesi ile gerçek anlamını kazanmıştır. İşte yine bir çocuk bayramını kutluyoruz. “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” neden çocuk bayramı?

Çünkü: küçük yaşta egemenlik sevdasını bir çocuk büyüyünce egemenliğin devamı için elinden geleni yapacaktır. Bu nedenle Atatürk Türkiye’yi modernleştirme sürecini 1920’lerin ortasında başlatmıştır.  10 yıl içerisinde eğitimden sanata ticaretten tarıma ekonomiden fikir hayatına toplumsal hayattan ulaştırmaya büyük yol alınmasına önderlik ederek Türk toplumunu değişime uğratmıştır.

Toplum denilince aklıma dayanışma gelir. Birey topluma kendinden bir şeyler verecek. Karşılıklı inanç sevgi ilgi erdem özveri niteliklerini geliştirecektir. Bizim amacımız bu toplumu oluşturan Atatürk’ün “geleceğimizin güvencesi” gözüyle baktığı çocuklarımıza sevgiyi saygıyı uluslararası anlayışı işbirliğini amacında siyasi kaygı olmadan insanları birleştirmeyi, insanların iletişim çağını yaşadığını öğretmektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 1922 yılında söylediği gibi “Yetişecek olan çocuklarınıza gençlerinize görecekleri öğrenim sınırı ne olursa olsun ilk önce Türkiye’nin bağımsızlığına kendi benliğine milli geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir”

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de kuruldu. 23 Nisan 1921’de Milli Bayram olarak kutlanmaya başlandı. İlk defa 23 Nisan 1929’da Çocuk Bayramı olarak kutlandı. 1979’da ilk olarak 6 ülkenin katılımı ile uluslararası boyuta taşındı. Türkiye çocuklarına bayram armağan eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülkedir. Bayramların insanlara verdiği barış mesajı çok önemlidir. Dünya çocukları bir araya geldiğinde aralarındaki sevgi alışverişi farklı kültürlere farklı yapıdaki insanları görüyor, farklılıkların bir zenginlik olduğunu yaşayarak öğreniyor. Bu birliktelik barışı simgeleyen önemli bir görüntü oluşturuyor. TRT’nin hazırladığı şenliklere bu yıl 40 ülkede yaşları 9 ile 13 arası çocuk katılacak. Düşünün bu güzelliği…

Mustafa Kemal Atatürk, bu bayramı çocuklarımıza armağan ederek geleceğimize yatırım yapmıştır. Türk Milleti’nin geleceği bugünkü çocuklarımızın analitik düşünme yeteneklerine doğru düşünme hayal etme ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.

“Ulusal egemenlik milletin onurudur namusudur şerefidir” diyen Atatürk, silah arkadaşlarıyla birlikte 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadeleyi başlatmıştır.

Milli Mücadelemizin 100. Yılını da kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Nice özgür, bağımsız, birlik ve beraberlik içinde kutlayacağımız bayramlara.


22.04.2019

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

YAZARIN DİĞER YAZILARI