Burçin Uslu

Burçin Uslu

23 Nisan..

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Büyük Millet Meclisini açarak bu günü tüm dünya çocuklarına armağan etti ve Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı dedi..

 

İlk olarak 1979 yılında altı ülkenin katılımıyla uluslararası boyutta kutladık bu milli bayramımızı ve artık dünya çapında her yıl ortalama 40 ülkenin katılımıyla uluslararası bir çocuk şenliği şekilde kutlamaya devam ediyoruz.

 

23 Nisan Milli Birliğimizin en önemli ifadesi. Dünyada çocuklara bayram hediye eden ve bunu tüm dünya ile paylaşan tek ülke Türkiye..

 

Ancak 23 Nisan'a sadece çocuk gözüyle bakmak yeterli değil. Üzerinde durulması gereken nokta Ulusal Egemenlik kavramı ve bu bayramın neden çocuklara armağan edildiğidir.

 

Ulusal Egemenlik kavramı bir ulusun kendi kendini yönetmesi anlamına gelir. Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" ilkesi ülkemizi ilgilendiren siyasal, ekonomik, iç ve dış her türlü kararların sadece Türk ulusuna ait olduğu, başkaca hiç bir ülkenin veya yabancı kuruluşların bu kararlarda hükümranlık hakkı olmayacağını ve egemenlik haklarımızdan kısmen veya tamamen vazgeçme anlamına gelen her tür teslimiyetçi anlayışlara kesinlikle izin verilmeyeceğini ifade eder.

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini Cumhuriyet çocuklarına emanet eden Atatürk diyor ki: “Türk çocuklarındaki kabiliyet her milletinkinden üstündür. Türk kabiliyet ve kudretinin tarihteki başarıları meydana çıktıkça, büsbütün Türk çocukları kendileri için lâzım gelen hamle kaynağını o tarihte bulabileceklerdir. Bu tarihte Türk çocukları bağımsızlık fikirlerini kazanacaklar, o büyük başarıları düşünecekler, harikalar yaratan adamları öğrenecekler, kendilerinin aynı kandan olduklarını düşünecekler ve bu kabiliyetle kimseye boyun eğmeyeceklerdir.”

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramı,yarının büyükleri olan çocukların bayramıdır. Bunu bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve özlemle anıyoruz..


21.04.2018

YAZARIN DİĞER YAZILARI