Gülistan Salıcı

Gülistan Salıcı

Besni Eğitim Vakfı (BEV)

Besni; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Kuzey Batısında yer alan bir dönem Gaziantep’in ilçesi bir dönem Malatya’nın ilçesi daha sonra da Adıyaman il olunca Adıyaman’a bağlanan özel ve şirin bir ilçemizdir.

Besnililer İstanbul, Ankara, Gaziantep, Adana, Mersin, Uşak gibi illerimizde çoğunluk oluşturmaktadır. Gittikleri her yere uyum sağlayarak örnek davranışlar sergilemişlerdir. Tüm şehirlerde dayanışmayı örgütlenmeyi sağlayarak topluma ve bulundukları şehre faydalı olmayı bilmişlerdir. Yatırıma önem vererek üretime katkıda bulunmuşlardır. Besni Eğitim Vakfı’nın da kuruluşu bu örnek davranışlar, dayanışma ve örgütlenmeye verdikleri önem sonucu ortaya çıkmıştır. Kuruluş amaçlarını, misyonlarını ve vizyonlarını sizlerle paylaştığımda hemşerilerimin ne kadar duyarlı ve sorumluluk sahibi olduklarını göreceksiniz. Vakfın kuruluş amacı; “Okul, üniversite, yüksekokul, yurt, dershane, kütüphane, mesleki ve kültürel kurslar, spor tesisleri kurmak. Besni belde ve köylerindeki ilk, orta ve yükseköğrenim kurumlarının bakım ve onarımlarını sağlamak donanıma yardımcı olmak eğitim ve öğretim giderlerini karşılamak yurt içinde ve dışında yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerine maddi destek sağlamak seminer ve konferanslar sağlamak… Başka şehirlerdeki hemşerilerimizle yardımlaşma ve dayanışma içinde olmak kitap dergi ve gazete yayınlamak gibi” misyonumuz; BEV, senedinde yazılı amaçları gerçekleştirmeye çalışırken “ Besni Eğitim Bayramı ” adlı etkinliği de sürekli ve düzenli bir şekilde yaşama geçirmektedir. Besni Eğitim Bayramının temel gereği , bir sene öncesine göre, eğitim-kültür sorunlarımız konusunda yapılanları ortaya sermek, eksikliklerimizi saptayarak bunların üstesinden gelebilmek için kamu kuruluşlarının ,yerel yönetim ve gönüllü yurttaş katılımını seferber etmektir. Bunun yanı sıra ,kimi yazar ,düşünür, bilim, kültür ,sanat insanlarımızı da etkinliğimize çağırmakta onlarla Besnili yurttaşlarımızın bilgi ve kültür alışverişinde bulunmalarını sağlamaktayız. Kimi sanatçı ve folklor ekipleri de eğitim bayramlarımıza katılmaktadır. Çeşitli sosyal etkinlikler düzenlenmektedir. Eğitim bayramlarımız okulların açıldığı ilk ay içerisinde olmakta ve üç gün sürmektedir. Vizyonumuz; “Besni Eğitim Vakfının Vizyonu,  Eğitimi Hayatın Her Alanında Egemen Kılmaktır.”

Evet hepimizin vizyonu tam da bu olmalı. Eğitimi hayatın her alanına yaymak… Vakfın en iyi hizmetlerinden birisi eğitim bayramıdır. Bu yıl 21’ncisi kutlanan eğitim bayramı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımı ile başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Besni Eğitim Bayramı’nda yaptığı konuşmasında eğitimin önemine işaret ederek, bir ilçede eğitim bayramı düzenlenmesi kendi başına dikkat çeken ve dikkate değer bir husustur. 21 yıldır sürdürülen bu bayramın bütün Türkiye’ye örnek olması noktasında temennilerimi dile getirmek isterim. Bizler eğitimi sadece bir gelecek tasavvufu ile yapmıyoruz. Bizler eğitimi şu andaki durumumuzu iyileştirmek çocuklarımızın şimdi neler yaptığını neler yapabileceğini somut olarak görmek, göstermek istiyoruz. Eğitimin kalitesinin yükselmesi ile ekonominin nasıl yükseleceğini eğitimin yukarı çıkmasıyla birlikte demokrasinin de yukarı çıkacağını ortaya koymak istiyoruz. Bu anlamda eğitime yapılan her yatırımı Türkiye’deki her bir ferdin her bir çocuğumuzun daha mutlu daha müreffeh bir ülkede yaşamasının teminatı olduğunu da ifade etmek gerekir. Burada yapılan eğitim bayramının öncelikle çocukların gönlünü şenlendirmesi, öğretmenlerimizin ruhunu ışıtması, tüm halkın eğitim bayramını eğitimdeki kalitenin artmasına yardımcı olmasını temenni ediyor bu yıl 21’ncisi kutlanan Besni Eğitim Bayramının hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum diyerekten bitirmiştir.

Düşünce olarak 1997’da başlayan vakıf kurma çalışmaları 1998 yılında gerçekleşmiştir. Düşünen ve destekleyerek kuruluşundan bugüne kadar emeği geçenler saygıyı ve minneti hak ediyorlar.

Bugüne kadar eğitim alanında yaptıklarıyla dünyaya ve Türkiye’ye örnek olan hemşerilerime sonsuz teşekkürler.

Her yıl 4 binin üzerinde başarılı ve ihtiyaç sahibi gence burs vererek eğitime katkılarından dolayı sonsuz teşekkürler. Merkezi İstanbul’da bulunan Besni Eğitim Vakfı’nın öncülüğünde Besni Belediyesi Besni Kaymakamlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Besni’de bulunan tüm Sivil Toplum Örgütlerinin katkılarıyla kutlanan Besni Eğitim Bayramımız kutlu olsun.

“Eğitim, kültür ve bilgi aydınlığına açılan en geniş penceredir” (Atatürk)

Bu hizmet yarışına katılan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sevgiyle kalın.

 


07.10.2019

Yorumlar (6)

+ Yorum Yaz

YAZARIN DİĞER YAZILARI