Gülistan Salıcı

Gülistan Salıcı

Çanakkale şehitlerine..

“Vurulup alnından tertemiz, uzanmış yatıyor,

Bir hilal uğruna Ya Rab, ne güneşler batıyor.

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

Gökten ecdat inerek öpse o pak alnını değer.”

Büyük Şairimizi Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale şehitlerine” adlı şiirinden bir bölüm…  Zaferini ne güzel anlatmış büyük üstat…

100 yılımızın en acımasız en kanlı savaşının yaşandığı Çanakkale Savaşı…

Bu şiiri her okuduğumda duygulanır vatanı için tereddüt etmeden canlarını veren aziz şehitlerimizi minnet ve şükran duyguları ile anarım.

Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen düşman devletler gemileri ile Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak istiyorlardı. Türk siperlerini bombalamaya başladılar. Ancak Türk askerlerinin kahramanca karşı koymaları boğazları geçmenin kolay olmayacağını gösteriyordu. Çünkü biz vatanımızı savunmak için savaşırken, onlar başkalarının toprağını sahiplenmek için savaşıyorlardı…

Denizden boğazı geçemeyeceklerini anlayan düşman askerleri karadan savaşmaya başladılar. Atatürk’ün kumandasındaki Türk Ordusu Anafartalar, Arıburnu, Conkbayırı, Ağlı Dere’de düşmanı yenerek destan yazdılar. Mustafa Kemal Atatürk’ün komutanlığı ile kazanılan büyük zafer Kurtuluş Savaşını güçlendirmiş Misaki Milli Sınırları içerisinde İtilaf Devletlerinin elini zayıflatmıştır.

Çanakkale Savaşına katılan Liseler 1915’te tek bir mezun vermemiştir. Galatasaray, Konya, İzmir Liseleri… Ayrıca 1915’te birinci sınıfta öğrenim gören Darül Fünun (İlk Osmanlı Üniversitesi) öğrencileri ve Anadolu’nun dört bir yanından çocuk yaştaki askerlerimiz koşmuştu Çanakkale’ye…O gençler, hayallerini bırakarak can vermişlerdir.

Atatürk’ü “Biz oraya bir Darül Fünün (üniversite) gömdük” diyerek üzüntülerini bildirdiği Çanakkale Zaferi böyle vatan sevgisiyle kazanılmıştır.

Çanakkale Zaferi özellikle genç nesillere iyi anlatılması gerekir. Bu bizim ecdadımıza, şehitlerimize karşı bir borcumuz olduğunu düşünüyorum. Çanakkale Savaşı ortaya koymuştur ki; her ne sebeple olursa olsun savaş insanlık onurunun ayaklar altına alınmasıdır.

250 bin şehidimizin yatığı Çanakkale’de binlerce düşman askeri yan yana yatmaktadır. İnsanlık tarihine örnek olan şu sözler de Mustafa Kemal’e aittir.

“Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar. Göz yaşlarınızı siliniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evladımız olmuşlardır.”

Toprağa düşen her damla göz yaşının sel olup akan kanların sayesinde bugün bu topraklarda özgürce yaşıyoruz.

Mukaddes topraklarımız için canlarını seve seve vererek; bir milletin kaderini değiştiren, vatanımızı, bağımsızlığımızı güçlü imanları, olağan üstü cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz ve Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum. Ruhları Şad olsun!


18.03.2019

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

YAZARIN DİĞER YAZILARI