Gülistan Salıcı

Gülistan Salıcı

Çocuklar ev işi yapmalı mı?

 

Yaz tatiline girdiğimiz şu günlerde çocuklarımıza beceri kazandırmanın tam zamanı.

Okul zamanı dersler sınavlar derken “Aman çocuğum sen dersine bak” sözleri sıralanır. Oysa ev işlerinin çocukların zamanlarını iyi geçirme, beceri kazanmaları için iyi bir fırsat olduğu unutulmamalıdır. Uzun yıllar yapılan araştırmalar, ev işlerinin akademik, duygusal ve hatta mesleki açıdan çok yararlı olduğunu kanıtlamıştır.

Psikolog ve yazar Richard Rende Şöyle diyor: “Bugün aileler çocuklarının zamanlarını başarılı olmak için harcamalarını istiyor. Oysa bu sırada çocukların bir şeyi başarıp başaramadığın somut olarak ortaya koyan bir göstergeyi yani ev işlerini göz ardı ediyoruz.

Bir başka prof. Marty Rossman tarafından yapılan araştırmaya göre çocuklarda erken yaşlarda ev işleri yapmalarını istemek onların beceri sorumluluk ve özgüven duygularını kalıcı bir şekilde geliştirmelerini sağlıyor. Dr. Rossman uzun soluklu bir araştırmasının sonucu çocukları anaokulunda 10-15 yaş civarında ve 20 yaşların ortalarında olmak üzere dört evrede işlemiştir. 3-4 yaşında ev işi yapmaya başlayan genç yetişkinleri, hiç ev işi yapmayan ya da ev işi yapmaya ergenlik döneminde başlayanlara göre aileleri ve arkadaşlarıyla daha iyi ilişkiler kurabilmelerini daha fazla akademik ve erken yaşta kariyer başarısı kazanmalarını ve kendi kendilerine yetmeye daha fazla olduklarını buldu.

Harvart Eğitim Fakültesi Psikologlarından Richard weissbourd: “Ev işleri aynı zamanda çocuklara başkalarının ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmayı, empati kurmayı da öğretiyor” diye ekliyor.

Eğitim Pediada yayınlanan bir araştırmada Weissbound ve ekibi 10 bin ortaokul ve lise öğrencisine anket yapmış ve en çok değer verdikleri şeylerin sıralamasını istemiş: Başarı, mutluluk ve başkalarına değer vermek…

Öğrencilerin yüzde 80’i başarı ya da mutluluğun başkalarına değer vermekten daha önemli olduğunu söyledi. Ve Weissbound ve dengemizi kaybetmiş durumdayız” diye yorumluyor.

Uzmanlardan derlediğim görüşleri araştırmaları sizlerle paylaştım. Peki bizim bu konuda düşüncelerimiz farklı mı? Tabiki hayır. Her zaman söylüyoruz beceri, sorumluluk ve özgüven kazanmaları için ev işlerine çocukları dahil etmeliyiz. Küçük yaşlardan itibaren odalarını, oyuncaklarını toplama, giysilerinden ayırtıp çamaşır makinasına atma, makinayı birlikte çalıştırma, oturma odasının tozunu alma, masayı birlikte hazırlama, bulaşıkları makinaya yerleştirmek gibi değişik işler yaptırabiliriz.

Tabi bunları söylerken her çocuğun yapabildikleri farklıdır. Bu işlerden gözlerinin korkmaması için öncelikle birkaç kez birlikte yaparak becerildiklerini görmelerini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca iş yaparken sizler yaptığınız işlerden şikayetçiolmamanız gerekiyor. Siz iş yaparken şikayet ederseniz o da iş yapmaktan uzaklaşacaktır. Ev işi yapmanın, birbirimize yardım etmek olduğu anlatılmalı. Sadece görev olarak görmeleri engellenmelidir.

“çocuklarınızı iyi eğitin” kitabının yazarı, Madeline Levine, “Okulla karıştırdıklarında ev işleri konusunda gevşek davranmak çocuğunuza sınavların ve notların başkalarına değer vermek ve onlar için bir şeyler yapmaktan daha değerli olduğu mesajını verir. O anda çok küçük gibi görünen bu mesajlar zamanla büyük mesajlara dönüşürler” diyor.

Çocuklarımızı yalnızlaştırmamak adına başkalarına değer vermeleri adına sorumluluk ve beceri kazanmaları adına özgüvenli olmaları adına, aile içi birlikteliğe önem vermeleri adına ben de çocuklarımıza ev işlerinde si lere yardımcı olmaları için fırsat verelim diyorum.

Geleceğin kendine güvenli, sorumluluk sahibi, mutlu çocuklarını yetiştirmek dileğiyle…

Sevgiyle kalın.


02.07.2019

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

YAZARIN DİĞER YAZILARI