Burçin Uslu

Burçin Uslu

Çocuklarda iştahsızlık..

Havalar çok sıcak ve bu sıcaklardan dolayı özellikle çocuklardaki iştahsızlık oldukça arttı. Özellikle yaz aylarında daha çok dışarıda vakit geçiren çocuklar, normalden daha sık ve az yiyorlar. Böylece yemek zamanında genellikle sofrada pek bir şey yemek istemiyorlar.

Uzmanlar çocukların her dönemde aynı büyüme hızını göstermediğini , yeme isteklerinin büyüme hızı ve kişisel durumlarına göre belli dönemlerde değişebileceğini söylüyorlar. Özellikle 15-18. aylar iştahın en düşük seviyede olduğu dönemler. Yemek seçme, psikolojik nedenlerle yemeği reddetme gibi davranışlarla sıklıkla karşılaşılır. Anne babanın yedirmek için ısrarı, ödüllendirme ve ceza verme gibi zorlamalar çocuğun yeme alışkanlığını olumsuz yönde etkileyeceğini söyleyen uzmanlar, okul öncesi çağında ki çocuklar için ise; çevreye duydukları tepkiyi belirgin şekilde yemek yememekle gösterebildiklerini söylüyorlar. Bazı durumlarda da anne babalar alınan gıdaları yetersiz olarak değerlendirmek ve çocuğun yediklerini başka çocuklarla kıyaslamak gibi hatalara düşerler.

Uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda ; özellikle iştahı az olan çocuklarda besin kalitesi yüksek gıdalar verilmeye çalışılmalı ve kesinlikle miktar için zorlama yapılmamalı. Miktarı çocuğun belirlemesine izin verilmeli. Şekerleme, cips, çikolata, bisküvi vb. iştahı engelleyebilir. Bu nedenle ara öğünler, küçük porsiyonlar olmalı. Yoğurt ve meyve en iyi ara öğün seçenekleri. 

Yiyecekler çocukların kolay yiyebileceği türden hazırlanmalı. Örneğin; küçük dilimlenmiş salatalık, havuç gibi... 
Çocuğu yemek konusunda zorlamak, sorunun kemikleşmesini sağlar. Reddedilen besin, bir süre sonra tekrar denenmeli.

Grup halinde yaşıtlarıyla yemek, olumlu yeme davranışlarını geliştirebilir. 

Gerekli besin değerlerini verebilmek için protein, enerji, vitamin ve mineral gibi çocuğun bütün ihtiyaçlarını karşılayan, beslenmeyi destekleyici ürünlere de başvurabilirsiniz. Yalnız bunların mutlaka eczanelerde satılan ürünler olması ve doktor kontrolünde verilmesi gerekir.


14.07.2018

YAZARIN DİĞER YAZILARI