Gülistan Salıcı

Gülistan Salıcı

Dostluk..

“Dostluğun biz sevgisiyle

Toplandık her an burada

Bu sevgi böyle kopmaz hiç

Dağılsak bir gün yurda”

Biz bu marşlarla okul şarkılarıyla büyüdük, mezun olduk bu ruhla. Biz kim miyiz? Öğretmen okulları mezunları. Milli ruh, milli duygular, dostluklar, arkadaşlıklar…

6-9 Nisan arası 1972 Maraş kız öğretmen okulları mezunları 47 yıl sonra Portakal Çiçeği Festivali’nde Adana’da buluştuk.  Okul şarkısındaki sözler gibi yurdun dört bir yanına dağıldık bu sevgi ile. Ama kopmadık kopamamışız. Bu kadar güçlü duygularla bağlıyken birbirimize nasıl kopabilirdik zaten. Ankara’dan, İstanbul’dan, Gaziantep’ten, İzmir’den, Maraş’tan 47 yıl görmediğimiz arkadaşlarımız için koştuk Adana’daki arkadaşlarımızla buluşmaya.

Hep söylerim öğretmen ruhunun yarısı çocuktur diye. İçimizdeki çocuk hiçbir zaman ölmez. Çocuklar ile özdeşleşmişiz çünkü. Yoksa onların ruhuna nasıl dokunabiliriz ki?

Bu buluşmamız bunu kanıtladı da. Maraş kız öğretmen okulları mezunları buluştu o lobide. Anılar, kahkahalar, arkadaşlıklar, dostluklar, nasıl da ayaklandırdı gençliğimizi. Gençliğimizde hayallerimizi düşlerimizi paylaştığımız arkadaşlarımızla torunlarımızı, çocuklarımızı konuştuk. Araya giren sadece yılardı. Sevgi ve dostluk devam ediyordu.

Bu güzel dostluğu, sevgiyi, arkadaşlığı öğrencilerimize de aşılamaya çalıştık. Dostluğun önemini yüreklerinde hissetmelerini birbirlerine güven duymalarını istedik. Dostluk ve sevginin önemini yüreğinde hissetmeyen öğretmen bu duyguyu öğrencilerin ruhunda yeşertebilir mi?

Ne güzel demiş Mevlana;

“Dost dediğin radikal olmalı. Sevilecek biri olmadığı zamanlarda bile seni sevmeli. Sarılacak biri olmadığı zamanlarda bile seni sevmeli. Dayanılmaz biri olmadığı zamanlarda bile sana dayanmalı. Bütün dünya üzdüğünde sana moral vermeli. Ama hepsinden daha çok dost matematiksel olmalı.

Sevinci çarpmalı

Üzüntüyü bölmeli

Geçmişi çıkartmalı

Yarını toplamalı

Ve her zaman bütün parçalarından daha büyük olmalı

İşi bitince seni bir tarafa atmamalı”

Önce sosyal medyada gurup kurarak bizi bütünleştiren sonra yüz yüze buluşmamızı sağlayan arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler. Şimdi sıra diğer yarımızı bulmakta. Ve en kısa zamanda diğer sınıf arkadaşlarımızla da buluşmakta.

Üç günlük dostluk ve kültürel gezimizin sonuna geldiğimizde içimizi buruk bir hüzün kapladı. Ayrılıklar her zaman zorlamıştır insanoğlunu.  Veda etmeden önce seneye buluşma yerimizi tespit ettik. Allah izin verirse seneye Gaziantep’te buluşmaya karar verdik. Dostlarımı Gaziantep’te ağırlamak bana mutlulukların en büyüğü gibi geldi. Şimdidenheyecanlanmaya başladım.

İyi varsınız dostlarım. İyi ki bu ailenin bir parçası oldum. Kucak dolusu sevgiler.

Dostlukların tüm insanlığı sarıp sarmalaması dileğiyle…

Dostça kalın…


15.04.2019

Yorumlar (6)

+ Yorum Yaz

YAZARIN DİĞER YAZILARI