Burçin Uslu

Burçin Uslu

Hayır diyebilmek..

Keşke, hiçbir insan bir diğerine zarar verecek "hastalıklı " özelliklere sahip olmasaydı ve herkes başkalarından "zarar verir mi? " endişesi duymadan yaşayabilseydik..

Hoş, o bir  diğerine zarar veren insanda bi zamanlar masum bir çocuktu inanması güç olsa da. Bazı insan kılığına girmiş "insan" lar sevdiklerimiz, en kıymetlilerimize hiç acımadan zarar verebiliyorlar.

Çocuklarımıza "hayır" demeyi öğretmemiz gerekiyor ve  bunu yapabilmek için de kendimizin suçluluk duymadan hayır diyor bilmemiz şart. Hayır demeyi bilmek içinde, ne istediğimizi ve ne istemediğimizi net bir şekilde bilmeye ihtiyacımız var..

Çocuklar 2 yaşında hayır  demeye başlıyorlar ve herşeye hayır diyorlar. Bu da annelerin doğal olarak hiç hoşlarına  gitmiyor. Oysa tamda bu sırada hayır demenin temelleri atılıyor.

Çocuklarınızın size hayır demesine izin verin!

Özellikle sokaklarda yalnız bırakılmaması gereken küçük çocuklara, sadece yabancılara karşı değil, tanıdık yüzlere karşı da mesafeli olmaları ve anne-baba dışında hiç kimseyle birlikte bir yerlere gitmemeleri gerektiğini anlatın, öğretin. Ayrıca çocukların kendilerinden izin alınmadan yapılan davranışlara karşı 'hayır!' diyebilecekleri ve devam edilmesi halinde mutlaka bağırarak uzaklaşmalarını öğretin.

Unutmayın ki, küçük çocukların her türlü istismara uğraması karşısında tedbirler almak hepimizin ortak görevidir.

 


17.02.2018

YAZARIN DİĞER YAZILARI