Gülistan Salıcı

Gülistan Salıcı

Önce sağlık..

Bu hafta beyin baloncuğu(ANEVRİZMA) hakkında farkındalık yaratmak amacıyla yazıyorum. Beyindeki tehlike!

Hepimizin dilindedir hep. Önce sağlık deriz. Deriz de gerçekten sağlığımıza gerekli önemi veriyor muyuz? Gerekli kontrolleri zamanında yaptırabiliyor muyuz. Yoksa hasta olmadan acil duruma gelmeden gitmiyor muyuz doktora. Tabi ki çoğunlukla gitmiyoruz. İş güç var daha sonra giderim mantığı ile …

Bende eşimin sayesinde yılda bir defa checkup yaptıranlardanım. Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde doktorum Dilek Sarsun’un isteği ile tahlillerim yapıldı. Her şey yolunda görülüyor. Akciğer filmi, batın ultrasonu, beyin MR istedi. Sevgili doktorum beyin emarı deyince aman dilek hanım çektirmesem olmaz mı? Beyinle ilgili şikayetim yok ki dedim. Hayır hoca hanım olmaz atlamayalım dedi. Gülerek ayrıldım. Hepsini sırasıyla yaptırdım. Hepsi temiz bir şey yok. Ama benim çektirmek istemediğim beyin MR’ında sorun ortaya çıkmış. Ertesi gün PT beyin anjiyografisi istendi. Sonuç beyin damarları üzerinde baloncuk (anevrizma) tespit edildi. Hastanenin beyin ve sinir cerrahisi doktorları görüyorlar sağ olsunlar. Bizi yönlendirdiler. Açık ameliyatı uzun ve riskli gördüler. Başka bir hastanede doktorlarımıza gösterdik. Onlar da kapalı ameliyatın daha iyi olacağını bu işi Ankara ve İstanbul’da başarı ile yapan doktor isimleri verdiler. Yönlendirmeleri için sonsuz teşekkürler.

Biz şoktayız. Hiçbir belirti olmadan ortaya çıkan hastalık. Hocaları araştırmaya başlıyoruz. Daha önce yeğenimiz bu ameliyatı geçirmişti. Onun doktoru ile temasa geçtik. İnternet yoluyla çekilen MR ve anjiyografiyi yolladık. Ertesi gün bize döndü. Gelmeniz gerekiyor mümkünse dedi. Üç boyutlu görüntüleme özelliği olan anjiyografi (DSA) ile görüp yapabileceklerini tespit etmesi gerekiyormuş. Profesör Dr. Erol Akgül hocadan randevuyu alıyoruz. İstanbul Medipol Mega Hastanesi’nin yolunu tutuyoruz…

Salı günü İstanbul’a gittik. Çarşamba günü hastanedeyiz. Doktorumuzla görüştük. Yatışımız yapıldı. Hemen üç boyutlu anjiyografi yapıldı. Nasıl ve ne yapacakları hakkında sayın doktorum bilgilendirdi bizi. Risklerini anlattı. Doktor Erol Akgül, güvenli bir liman gibi liman gibi hissettirdi bana. Perşembe günü kapalı bir operasyonla baloncuk dolgu ve stent yöntemi ile kapatılıyor ve yoğun bakıma alınıyorum. Beyin baloncuğu (Anevrizma): beyin damarlarında hasara bağlı ortaya çıkan ve genellikle beyin kanamasına yol açarak kendisini belli eden beyin baloncukları kapalı yöntemle damar yolu ile tedavisi yapılan bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle beyin kanaması ve baş ağrısı ile kendisini belli etmektedir. Bunun dışında bu hastalığa bağlı olarak kol ve bacaklarda felç, göz kapaklarında düşüklük, şaşılık ve bazı durumlarda sara nöbetleri görülebilirmiş.

Kanama ile gelen hastalar tedavi edilmediği takdirde ölümle veya kalıcı nörolojik hasarla (felçlik gibi) sonuçlanabilirmiş. Kendimi sağlıklı olarak adlandırdığım bir dönemde hastalığım belirlendi.  Demek ki hayatta hiçbir şeyin garantisi olmadığı gibi sağlıklı olmanın da bir garantisi yoktur. Sağlığımızı ihmal etmeyelim. Sağlıklı olmanın ne kadar önemli bir şey olduğun farkına varalım. Tabi sağlık elden gitmeden…

Hayatın her anının tadını çıkarmayı bilelim. Dostluk ve arkadaşlıklara önem verelim. Bir dostla kahve içmenin önemini unutmayalım. Ben erken teşhis ile kendimi şanslı hissediyorum.  Dostlarımız, akrabalarımız, arkadaşlarımız bu sürecin en iyi ilacı. Eşimizin ve evlatlarımızın dışında tabi.  Yürekten seven dua eden akrabalarım, dostlarım ve arkadaşlarımın oluşturduğu sevgi ağı sayesinde iyiyim çok şükür.

Pedipol Mega Hastanesi Prof. Dr. Erol Akgül ve ekibine kat hemşiremiz Tuğba Ceylan ve Ayşegül Kaygın ve kat hizmetlilerine güler yüzleri ve ilgileri için sonsuz teşekkürler.

Sağlıklı geçirdiğimiz her günün değerini bilelim. Can Yücel’in sağlık olsun şiirini herkesin okumasını öneriyorum. Şiirden kısa bir alıntı ile noktalıyorum. Sevgiyle kalın.

“Tadına var akşamının…

Gece evinde dostların olsun.

Sohbet, mezen, kahkahan içkin olsun…

Arkadaşım hayat bu… Daha ne olsun?

Ama en önce ve illaki SAĞLIK OLSUN!


13.01.2020

Yorumlar (8)

+ Yorum Yaz

YAZARIN DİĞER YAZILARI