Burçin Uslu

Burçin Uslu

Romatizma..

Kış aylarında sıkça görülen hastalıklardan biri ROMATİZMA.. Eklemlerde şişlik, sıcaklık ve ağrı ile kendisini gösteriyor ve tedavi edilmediği sürece ciddi rahatsızlıklara neden oluyor.

Oysaki romatizmadan korunmak bize bağlı. Uzman doktorların bu konudaki tavsiyelerini dikkate almamız yeterli.

Uzmanların uyarıları doğrultusunda romatizmaya yakalanmamak için,  öncelikle fazla kilolarımızdan kurtulmamız şart. Fazla kilolarımızı vererek eklemlerimize binen yükün azalmasını sağlayabiliriz.

Düzenli egzersiz yapılması genel sağlık için olduğu kadar, eklem sağlığı içinde zorunlu. Özellikle tempolu yürüyüş, yüzme gibi sporlar kemik, eklem ve kas sağlığı için oldukça önemli.

Yeterince sebze, meyve ve tahıl tüketmek, güneş görmek ve kalsiyum bakımından zengin yiyeceklerle beslenmenin kemik sağlığı için çok önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, ayrıca günde 5-6 fincandan fazla kahve tüketmenin, günde 1 bardaktan fazla soda içmenin ve alkol, sigara tüketmenin kemik metabolizmasına zarar vereceği konusunda da uyarıyorlar. Hatta diş sağlığımızı ihmal etmemiz durumunda da romatizmal hastalıklara yakalanma riskimizin yüksek olduğunu söylüyorlar. 

Herşeyden önemlisi de stres aslında.. Bir çok hastalığın gerek başlamasına gerekse daha problemli seyretmesine neden olduğundan elimizden geldiğince stresten uzak durmaya çalışmalıyız.

Hayata daha olumlu bakabilmek, hastalıklardan korunmamızı ve tedavilerde daha olumlu sonuç almamızı sağlayacaktır..

 


03.02.2018

YAZARIN DİĞER YAZILARI