Burçin Uslu

Burçin Uslu

Sokaktaki canlarımızı unutmayalım...

Ülkemiz son günlerini kar yağışı ve soğuğun etkisinde geçiriyor. Soğuk havanın zor koşulları ile sadece bizler mücadele etmiyoruz. Dilsiz dostlarımız da sokaklarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Onların yaşam alanlarını ellerinden alan bizleriz ne yazık ki.. 
 
Sokakta yaşayan hayvanların üşüdükleri zaman ilk sığındıkları yerler arabaların motorlarıdır, bunu lutfen unutmayın! Bu yüzden arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka motor kapağını ve tekerleklerin üst kısımlarını kontrol edin. Özellikle kediler için iyi bir sığınak olan bu bölgeleri iyice kontrol ettikten sonra arabınızı hareket ettirmeye özen gösterin.
 
Soğuktan korunmak sadece biz insanlar için değil, tüm canlılar için önemli. Soğuk hava şartlarının etkisini azaltacak uygulamalar yapmanın yanında kış aylarında yapmamız gerekenler ile sokak hayvanlarının hayatlarını kurtarabiliriz. 
 
Peki onlara nasıl yardım edebiliriz?
 
İçinde bulunduğunuz şartlar bir sokak hayvanını sahiplenmek için elverişsiz olsa da soğuk kış aylarında onları yardıma muhtaç bir şekilde gördüğünüzde görmezden gelip yüz çevireceğimize onlara bir el uzatabilir ya da yetkililere haber verebiliriz
 
Akla ilk gelen, evde yaptığınız ve yemeyeceğiniz yemekleri çöpe atmak yerine plastik kaplara koyarak sokak hayvanlarına vermek olacaktır. Bu yemekleri vermeden önce bozulmamış olmasına dikkat ederek hareket edilmesi, onlara zarar vermemek için dikkat edilmesi gerekir.  Sadece soğuk kış aylarında değil, her mevsim onlar için kapınızın önüne bir kap su ve yemek bırakmanız önemli. En azından kendi evinizden artan yemekleri -alacak durumunuz var ise mamayı- kaplar ile belirli noktalara koyulabilir.
 
Bir kap yemek ve bir kap su hayat kurtarır.
 
Sokak hayvanları için bu soğuk kış günlerinde yiyecekten sonraki en büyük ihtiyaç barınmadır. Evimizde bulunan ve kullanma gereksinimi duymadığınız eşyalardan sokak hayvanları için kulübeler yapabiliriz. Komşularımızla birlikte hareket ederek ev ya da apartmanımızın bahçesinde uygun bir yer bulabilir ve buraya küçük kulübeler kurabiliriz. Bu sayede minik dostlarımızı olumsuz hava şartlarından koruyabiliriz. Unutmayalım, onlar da bir canlı. Ve her canlı gibi onların da yaşamaya hakkı var. Bu canlılar için de yaşama imkanı sunmak bizim elimizde!

Sokaklarda yaşayan dostlarımızın bu soğuklarda sevgiye, sıcak bir yuvaya ve mamaya çok daha fazla ihtiyacı olduğunu unutmayın..

22.01.2021

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

YAZARIN DİĞER YAZILARI