Burçin Uslu

Burçin Uslu

Tercih zamanı...

Üniversite.. Bundan sonraki yaşamınız için hayatınızın dönüm noktası..!

Hayatlarının en önemli süreçlerinden biri olan bu dönemde adaylar, tercihlerini belirlemede nelere dikkat etmeli?

Akademik kadrosundan yabancı dil eğitimine kadar, eğitim teknolojileri hatta kütüphane olanakları.. Üniversitenin sektörel yada uluslararası işbirlikleri kadar sosyal gelişim ve burs olanakları da çok önemli..

Tüm bunlar incelenip belirlendikten sonra adaylar ilgi ve yeteneklerine göre yerleşmek istedikleri bölümleri seçmeli. Uzmanlar öğrencinin hiç ilgisinin olmadığı bir bölümü çevresinin etkisi ile tercih listesinde bulundurmamaları konusunda özellikle uyarıyorlar. Ayrıca bölüm ve üniversiteler listeye eklenirken adayların dikkat etmesi gereken husus o tercih gelirse mutlu olur muyum? Sorusu olmalı. Kimse gitmek istemediği yeri tercih listesinde bulundurmamalı. Tercih listesinde 1.ve 24. tercihin de gelme ihtimali düşünülerek eklemeler yapılmalı.

Uzmanlar, adayların kendi sıralamalarının üstünde olan ama en çok gitmek istedikleri programları ilk tercihlere yazmaları, ortalara doğru sıralamalarına yakın, sıralamalarının biraz altında biraz üstünde olan programları ve sonlara doğru kendilerini garantiye alacakları sıralamalarının daha altlarındaki bölümleri listelerine eklemelerinin doğru olacağını söylüyorlar. Aday eğer sıralaması daha geride bir programı sıralaması daha ileride bir programdan çok istiyor ise istediği bölümü öne yazmasında bir sakınca yoktur.

Listeyi oluştururken adayın göz önünde bulundurması gereken ana kriter en çok istediği yerden en az istediği yere doğru sıralamış olmasıdır.

Vakıf üniversitelerinin ücretli veya kısmi burslu programlarını tercih edecek adaylar ise ilk tercihlerini oluştururken tercih edecekleri üniversitelerinin tercih bursları hakkında bilgi almalılar. Vakıf üniversitelerinin bir çoğu adayların onları ilk tercihlerinde bulundurması durumunda ciddi burs olanakları sağlamakta. Kılavuzda bulunmayan bu bursları üniversitelerin internet sitelerinden öğrenmek mümkün.

Unutmayın, tercihiniz geleceğiniz olacak..!

 


04.08.2018

YAZARIN DİĞER YAZILARI