Gülistan Salıcı

Gülistan Salıcı

Yaz tatili..

Çocukların iple çektiği tatil süreci nihayet başladı. Okullar kapandı. Yarı yıl tatilinde “ göz açıp kapatıncaya kadar tatil geldi” diye yazmıştım. Kısa bir mola demiştik. Ama şimdi uzun soluklu bir  tatil bizi bekliyor. Koca bir eğitim öğretim yılı bitti. Sevgili çocuklar bir sınıf daha büyüdünüz. Tatili hak ettiniz. Değerli anne babalar,sevgili çocuklar;tatil nedir diye baktığımızda sadece gezme,oynama,koşma,uyuma gelmesin aklınıza. Tatil çocuğun yaşına ve kişisel özelliklerine göre planlanırsa çocuğun sosyal,zihinsel ve akademik gelişimine katkı sağlar.Eğer tatili iyi planlayabilirsek önümüzdeki yılın verimliliğini arttırdığı gibi çocuklarımızın zamanı iyi değerlendirerek sorumluluk bilinci almalarını sağlamış oluruz.

Tatil tabi ki esneklik demek,kurallarımızı esnetebiliriz.Ama aile içi kurallar ve sınırlar olmalıdır. Yoksa çocuk akademik açıdan zihninin tembelleştiği bir tatil geçirmiş olur.Tatilbittiğinde okula adaptasyonu zorlaşır.Bilişsel alanda yapılan araştırmalara göre özellikle ilkokul çağındaki çocukların verimsiz geçirdikleri yaz tatili sonunda sene içinde edindikleri bilgilerin büyük oranda kalıcılığı yitirilmiş oluyor.O nedenle sorumlulukların ve esnekliğin denge içinde olduğu bir yaz tatili programı yapmalısınız.Program yaparken çocuğun fikir ve isteklerini göz önüne alacağımız bir aile toplantısı yaparak ister sözlü ister yazılı olarak hazırlamamız önemli.Kendi söz hakkının olduğunu görünce programı daha kolay uygular.Okulun verdiği ödevlerin dışında ekstra test veya ders kitaplarına yönlendirmeyin.Test ve ders kitapları yerine eğitici oyun setleri önerebilirsiniz. Kendi seçeceği kitapları okumalarını sağlayabilirsiniz.Kitap okumayı dayatmadan okumalarını keyifli hale getirmelerini sağlayabilirsiniz.Çocuğun sadece akademik gelişimi gerekmiyor.Bedensel gelişimleri de çok önemlidir.İstediği bir spor alanına yazılmasını sağlayarak hem bedensel hem sosyal gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.Yaz tatilinde çocuklara en cazip gelen şeylerden biri geç yatmak, geç kalkmak bazen de sabahlamak…Bu onlara çok ilginç geliyor olabilir.Deneyimlemelerine müsaade edin lütfen.Hatta bu sabahlama işini keyifli hale getirebilirsiniz.Kuzenlerle kardeşlerle birlikte yapmalarına izin verirseniz hem akrabalık, kardeşlik,dostluk bilinci edinerek anı biriktirmelerine yardımcı olursunuz.

Bizim çocukluğumuzda da ailelerimiz bu buluşmalara , sabahakadar sohbet edip gülmelerimize müsaade ederlerdi.

Esneklik dedik ya…Bu uyku düzeninde, yemek düzeninde de geçerli.Kontrolümüz dışında olmamak kaydıyla...Okul düzeni gibi sıkı olunmalı.Bir iki saat daha geç yatıp, geç kalkabilirler.Yaz tatili yeni şeyler öğrenmek için iyi bir fırsata dönüştürülmeli.Boş geçirilen bir zaman olmadığı anlatılmalıdır. Televizyon,tablet,bilgisayar başında geçireceği bir tatil değil,sorumluluk bilincini geliştireceği bir tatil olması için çaba gösterilmelidir.Keşke eskiden olduğu gibi tatilin en az bir ayını tanıdık bir iş yerinde çocuklarımızı çırak olarak verebilsek.Çocuk yetişkinlerle birlikte olup onların dilini öğrenir.İnsan ilişkilerini öğrenir,sorumluluk alır.Başkalarına katlanmayı öğrenir.Hayata dair beceriler kazanır.Bu öneriler saymakla bitmez… En önemlisi de çocuklarınızla sık sıksohbet edin. Onları dinleyin. Sorularına net cevaplar verin.Aranızdaki sevgi bağını güçlendirin.

“Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi kafi değildir.Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi lazımdır.”demiş Mustafa Kemal Atatürk.

Çocuklarımıza ufkun ötesini görebilecekleri bir tatil yaşatmanız dileğiyle herkese iyi tatiller diliyorum.Sevgiylekalın…


16.06.2019

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz

YAZARIN DİĞER YAZILARI