Efsane Başkan Servet Yiğit vefatının 16’ıncı yıldönümünde anılıyor

Efsane Başkan Servet Yiğit vefatının 16’ıncı yıldönümünde anılıyor

Gaziantep’in yetiştirdiği önemli devlet adamı ve 1984-2004 yılları arasında Araban ilçesinde 4 dönem belediye başkanlığı görevini yürütmüş olan merhum Servet Yiğit, vefatının 16.yıl dönümünde ailesi ve sevenleri tarafından anılıyor.


Servet Yiğit kimdir?

Anavatan Partisi Dönemi’nin Ankara ve Gaziantep’teki en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Servet Yiğit, 1949 yılında dünyaya geldi. Üniversiteye kadar sırasıyla Araban, Besni ve Adıyaman’da eğitim gördükten sonra üniversite eğitimini bugün Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi olarak faaliyet sürdüren Ankara Yükseliş Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu’nda tamamlayarak memleketine dönüş yaptı. 1983 yılında Gaziantep ve Araban’daki parti teşkilatlarının kurulması yönünde faaliyet gösterdikten sonra 1984 yılındaki yerel seçimlerde başkan seçildi. 2004 yılına kadar aralıksız 20 yıl süreyle bu görevi sürdüren Yiğit, yine bu süre zarfında Araban’da köyden kente geçişin öncülüğünü yapmış ve ilçesinin bugünkü gelişiminin temellerini atmıştı. Başkan Yiğit ayrıca görevi süresince Türk siyaset ve bürokrasisinde önemli izler bırakmıştı.

Başbakanlığın teşvikiyle 1990 yılında bölgesel kalkınma amacıyla kurulan ve o dönem bünyesinde Gaziantepli belediyelerin de yer aldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği'nin başkanlığını da yürütmüş olan Yiğit, Türkiye Belediyeler Birliği’nde ise 2.başkanlık yapmıştı. Servet Yiğit, özelleştirme öncesinde Petlas'ta da denetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştu.

Servet Yiğit'in döneminde ilçesi Araban ve Gaziantep başta olmak üzere Türkiye genelinde binlerce insanın iş sahibi olmasında da emeği olduğunu hatırlatan ailesi ve sevenleri, Yiğit'i unutmadıklarını belirterek dualarla andıklarını ifade etti.

Haber Merkezi
02.05.2021

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER