Gaziantep'in ihracatta rekoru devam ediyor

Gaziantep, Türkiye ihracatının yaklaşık %5’ini gerçekleştirerek, ihracatta 5.’liğini de korumayı başardı. İş Dünyası temsilcileri ihracatta artan başarı grafiğini değerlendirdiler.

Gaziantep'in ihracatta rekoru devam ediyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından şubat ayı ihracat rakamları açıklandı. 2021 Şubat ayında 749 milyon 231 bin dolar ihracat gerçekleştiren Gaziantep, geçen yılın aynı ayına göre ihracatını %19 artırdı. Gaziantep, Türkiye ihracatının yaklaşık %5’ini gerçekleştirerek, ihracatta 5.’liğini de korumayı başardı. İş Dünyası temsilcileri ihracatta artan başarı grafiğini değerlendirdiler.

 

GSO BAŞKANI ÜNVERDİ İHRACATI DEĞERLENDİRDİ

VE KONTEYNER SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ

 

Ocak ayına rekor ihracatla başlayan Gaziantep’in şubat ayında da ihracatını artırdığını kaydeden Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi,, ”Bu rakamlara ulaşılmasını sağlayan tüm sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı, çalışanlarımızı ve emeği olan herkesi kutluyor, teşekkür ediyorum” dedi.

Gaziantep ihracattaki başarısıyla hem aylık hem de dönemlik ihracatta 5. sırada yer aldığına vurgu yapan Ünverdi, şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz yılın şubat ayında 630 milyon 591 bin dolar olan ihracatımızı bu yılın şubat ayında 749 milyon 324 bin dolara çıkardık. Ocak-Şubat döneminde ise Gaziantep’in ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,9 oranında artışla 1 milyar 419 milyon 105 bin dolara ulaştı. 2020 yılının aynı döneminde şehrimizden 1 milyar 246 milyon 468 bin dolar ihracat gerçekleşmişti.”

 

“İHRACATÇILAR ÜRÜN GÖNDERMEKTE ÇOK BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞIYOR”

 

Değerlendirmesinde hammadde ve konteyner sorununa dikkati çeken Ünverdi, konteyner sorunun büyüyerek devam ettiğini ve ihracatçıların ürün göndermekte çok büyük zorluklar yaşadığının altını çizdi.

 

Ünverdi, yaşanan sorunla ilgili şu görüşlere yer verdi:“Sanayici ve ihracatçılar olarak son dönemde pandemi dolayısıyla serbest dolaşımın olmamasından dolayı hammadde temininde ciddi zorluklar yaşıyoruz ve konteyner sorunu artarak devam ediyor. Pandemi nedeniyle daralan pazarda tüm güçlüklere rağmen üretiyor ve ihracatımızı artırarak sürdürüyoruz. Fakat dünya armatörlerinin uygulamalarından dolayı konteynerlerimizi göndermekte çok büyük sorun yaşıyoruz. Gaziantep dünyanın 190 ülkesine ihracat yapan bir şehir ve konteyner krizinden en fazla etkilenen şehirler arasındayız. Konteyner bulamadığımız için ürünlerimizi zamanında gönderemediğimiz gibi uluslararası konteyner firmalarının çeşitli sebeplerle fiyat artışlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Sorunun çözümü için sanayicilerimizin, ihracatçılarımızın beklentilerini ilgili kurumalara ilettik ve bir an önce ihracatçılarımızın önündeki konteyner engelinin kalkmasını bekliyoruz.”

 

GTO BAŞKANI YILDIRIM’DAN İHRACATÇILARA ÖVGÜ

 

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendirerek, ihracatçıları başarılarından dolayı tebrik etti.“İhracatçı üyelerimizin ülke ve şehir ekonomisine yaptıkları katkıdan dolayı gurur duyuyorum” diyen Başkan Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti:

“Gazi şehrimizin üretim ve ihracat potansiyelinin farkındayız. Pandemiden dolayı küresel düzeyde yaşanan talep daralmasına rağmen ihracatımız yükselen bir ivmeye sahip. Türkiye genelinde bu ay yüzde 9,6'lık artışla, 16 milyar 12 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Cumhuriyet tarihinin en yüksek şubat ayı ihracat rakamına şehrimizin katkısı yüzde 5 civarında. Son dönemdeki Euro/Dolar paritesindeki artışın da pozitif yansımasını gördüğümüz bu performansı alkışlıyorum. Hedefimiz bu ivmeyi artırarak devam ettirmek olmalı.”

İhracatçımızın her zaman yanındayız

 

“İHRACATÇILARIMIZIN YANINDAYIZ”

 

GTO’nun ihracatçı üyelerinin yol arkadaşı olduğunun altını çizerek, gerek yeni pazarların keşfi gerekse bürokratik engellerin aşılması noktasında her zaman ihracatçıların yanında olduklarını ifade eden Başkan Yıldırım şöyle devam etti: “Odamız geliştirdiği projeler, düzenlediği eğitim ve etkinlikler ile ihracatçılarımızın gelişimine katkı sunmaya çalışıyor. Öte yandan Odamız bünyesinde faaliyet gösteren Dış Ticaret İstihbarat Birimi aracılığı ile de birebir danışmanlık hizmeti veriyor. Tek amacımız sürdürülebilir başarı hikâyeleri yazmak.  Bugün bizi ülkenin en güçlü ihracat kenti yapan hikâyenin ardındaki tüm ihracatçılarımızı ve çalışanlarını bir kez daha tebrik ediyorum.”

 

KİLECİ: GAZİANTEP’İN EN YÜKSEK ŞUBAT AYI İHRACATI

 

Şubat 2021’de Gaziantep’ten 749 milyon 231 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Gaziantep İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkan Kileci bu rakamla Gaziantep’in en yüksek Şubat ayı ihracat değerine ulaştığını söyledi. Sözlerine şöyle devam eden Kileci; “Şubat ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesinden geçen yılın aynı ayına göre %17 artış ve 838 milyon 953 bin dolarla en yüksek Şubat ayı ihracatı gerçekleştirilmiştir. Şubat 2021 verilerine göre toplam 169 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş, ülke sayısı bakımından en yüksek Şubat ayı değerine ulaşılmıştır. Gaziantep ise en çok ihracat yapan 5. il olarak ülke ihracatındaki konumunu korumaktadır.” şeklinde konuştu.

 

 

GAZİANTEP’TEN %19 , BÖLGEDEN İSE %17’LİK İHRACAT ARTIŞI

 

Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Kileci; “2021’nin 2. ayını geride bırakırken ihracat performansımızdaki istikrarlı artış devam ediyor. Geçen yılın aynı ayına göre Gaziantep için %19’luk, Bölgemiz için ise %17’lik bir artış yaşandı. Birtakım sıkıntılar olsa da ihracatçılarımız bunların üstesinden gelmeyi iyi biliyor.” ifadelerini kullandı.

 

Şubat 2021’de ihracat gerçekleştiren firmalara da değinen GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci;  “Bölgemizden 2.299,  Gaziantep’ten 1.592 firma geçtiğimiz ay aktif olarak ihracat gerçekleştirmiştir. Bölgemiz ve Gaziantep bu rakamla ihracatçı sayısı bakımından en yüksek Şubat ayı değerine ulaşmıştır. Her geçen gün artan sayıları ile ihracatçılarımız, Bölge ve ülke ekonomimize omuz vermeye devam ediyor.” dedi.

 

“GAZİANTEP İHRACATTA 5.LİĞİNİ KORUYOR”

 

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep’in  Şubat 2021’de yaptığı 749 milyon 231 bin dolarlık ihracatla en çok ihracat yapan iller sıralamasındaki 5.’lik konumunu sağlamlaştırdığını ifade etti. Gaziantep’in ihracatının ithalatı karşılama oranının ise % 148,7 olduğunu belirten Başkan Kileci, en çok ihracat yapılan ürünlerin Tekstil ve hammaddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile demir-demir dışı metaller olduğunu kaydetti.2021 yılı Şubat ayında GAİB'e bağlı illerden yapılan ihracata bakıldığı zaman ise; Kahramanmaraş'tan 94 milyon dolar, Mardin'den 53,6 milyon dolar, Malatya'dan 25,3 milyon dolar, Şanlıurfa'dan 13,2 milyon dolar, Diyarbakır'dan 12,8  milyon dolar,  Adıyaman'dan 12,2 milyon dolar, Kilis'ten 4  milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği belirtildi.

Haber Merkezi
02.03.2021

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER