Yılmazkaya’dan İmmün Plazma bağışı çağrısı

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Koronavirüs’ü yenerek iyileşmiş hastalardan alınan ve Covid-19’a karşı antikor içeren immün plazma bağışı için çağrıda bulundu.

Yılmazkaya’dan İmmün Plazma bağışı çağrısı

“TÜRKİYE GENELİ VE GAZİANTEP’TE VAKALAR ÇOK ARTTI”

 

Yılmazkaya, “Türkiye genelinde ve Gaziantep özelinde Covid-19 vakaları çok arttı! Hastanelerin yoğun bakımlarında insanlar yaşam mücadelesi veriyor. Değerli Gaziantepli hemşerilerimin bir an önce immün plazma bağışında bulunması, birçok insanın hayatını kurtaracaktır.”81 ilde, Kızılay’ın immün plazma rezervlerinin tükendiğini belirten Yılmazkaya, “Bu son verilere göre, Türkiye genelinde durumlar pek iç açıcı değil! Hastaneler ve yoğun bakımlar tamamen dolmuş. Covit-19 hastalığını geçirmiş herkesin bir an önce bağışçı olması gerek. Yoğun bakımda yatan, kötü durumda olan hastaların tedavisine destek verilmesi noktasında kritik öneme sahip olan immün plazma bağışı konusunda toplumun daha duyarlı davranması gerek. Türk Kızılay’ının depolarında maalesef plazma kalmadı. Yeni bağışçı olmayınca birçok hastanın tedavisi yarım kalıyor.  Ve insanlar yoğun bakımlarda ölümle mücadele ediyor” ifadelerini kullandı. 

 

"GAZİANTEP’TE BAĞIŞLAR YOK DENECEK KADAR AZ"

Yılmazkaya, “Hastalığın ilk 5 ile 7 günlük sürecinde uygulanan immün plazma tedavisi hayat kurtarmaktadır. Türkiye genelinde bir bağış kampanyası başlatılarak gerekli immün plazmalar bir an önce toplanmalı. Türkiye genelinde ve Gaziantep’te bağışlar yok denecek kadar az. Kızılay’ın immün plazma depoları bomboş. Vatandaşlarımızın duyarlılık göstererek bağışta bulunması çok önemli” ifadelerini kullandı. Yılmazkaya, Özellikle Gaziantep İlindeki hastaların büyük mağduriyetler yaşadığını, bağış yapılmayınca iyileşmelerin geciktiğini, hatta hastaların kaybedildiğini vurguladı. “Onun için plazma bağışı çok önemli” diyen Yılmazkaya, Türkiye genelinde iyileşen vatandaşlara seslenerek diğer hastalara plazma bağışında bulunmaları konusunda çağrısını yeniledi. Şu anda yaşanan koronavirüs dalgasına karşı hazırlıklı olmak gerektiğini bu konuda, koronavirüsü yenerek iyileşmiş hastalardan alınan ve Covid-19’a karşı antikor içeren immün plazma bağışının çok önemli olduğunu belirten Yılmazkaya, Covid-19 vakalarındaki artışlara dikkat çekerek, vatandaşların alınan tedbirler konusunda daha duyarlı davranması gerektiğini vurguladı.

Haber Merkezi
11.04.2021
Etiketler

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

BENZER HABERLER