O KOLTUĞU HAK EDİYOR MUSUN?

 Makamlar ve mevkiler halka hizmet etmek içindir. Bir makama ataması yapılan veya tayin edilen zat, arkasında ister bakan, ister milletvekili, isterse hatırı sayılır bir isim, kim olursa olsun, eğer görevini hakkıyla yapamıyorsa, yazık bu millete!..

Şunu hep görüyor ve yaşıyoruz. Ataması yapılan kişi “benim arkamda falanca var” demeye başlıyor. Vatandaşa hizmeti düşünen yok. Zaten hizmet etmek istese de bir bilgisi, kabiliyeti yok. Çünkü atamaların çoğunda vasfına, iş kabiliyetine bakılmıyor, başka başka kriterler aranıyor maalesef!..

Atama yapılan kişi kendine bir “çözümleyici uzman” tayin ediyor, gelenle gidenle de o ilgileniyor. Çözümleyici uzmanın ne olduğunu mu merak ediyorsunuz, söyleyeyim. Bende yeni öğrendim. Hizmet ettiği makama, teknik bilgi ve tecrübe bakımından destek sağlayan kişi.

Dedim ya, ataması yapılan, torpille geldiği için, işten anlamıyor diye!.. Çözümleyici uzman, her türlü desteği sağlıyor!..

Ya kardeşim, anlamıyorsan senin ne işin var o görevde, niye boş yere işgal ediyorsun.

Aynaya bakıp ta, kendi kendine sordun mu hiç “Ben bu koltuğu hak ediyor muyum” diye…

Sormazsın tabiki… Çünkü senin o aynaya bakacak, ne de kendine o soruyu soracak cesaretin var.

Seni o makama taşıyanlar herhalde, işini düzgün yapman gerektiğini de söyledi. Söylemesine de gerek yok aslında, sen çalışarak, hizmet ederek, o kişilerin yüzünü kara çıkartmaman gerek ama gördüğümüz kadarıyla öyle bir düşünceye de sahip değilsin.

Görevini üslubuyla ve hakkı ile yapan her müdür ve makama saygım var. Ayrıca kimsede o makamda oturmayı hak etmeyen kimseyi savunacağımı da düşünmesin.

Makamda oturuyorsan muhatabına cevap verecek kadar bilgin olmalı, randevudan kaçmakla cevaplardan kaçmakla sorun çözülmeyeceğini sende iyi bilirsin. Çocuk oturur baba ya bakar siz oturduğunuz makam da koltuğa gömülmeyi ilke edindiyseniz bağlı birimlerinizde aynı yoldalar ve haklılarda… Olmazsa sizde çözümleyici uzman atayın keyfinize bakın… Ayrıca devlet makamları izinde olsanız da yerine vekaleten bakacak birilerinin olması gerek…

Oturduğunuz makamın hakkını vermek zorundasınız…

İhaleler ve alımlar yasal prosedürler kişiye göre uygulanacaksa?

Alımlar kontrol edilmeyecek ve savunulacaksa?

Makamlar cevap vermeden kaçacaklarsa,

Ve sen baskı yapılan tehdit edilen memurunu koruyamıyorsan, baskı ve tehditlere boyun eğip yanlış uygulama yapacaksan,

Sen yap, biz seni takip edelim…


04.02.2016

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

YAZARIN DİĞER YAZILARI