RANTI BOL OLAN KURUM

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, yaptığı alımlar, tadilatlar ve en önemlisi devasa ihaleler ile oldukça hassas bir kurum. Bu kurumda yönetici olmak, diğer kurumlarda yöneticilik yapmak ile eşdeğer değil. 7 bin personeli de bünyesinde barındıran Kurumun, hastanelerle ilgili her türlü tasarrufu yapma yetkisi mevcut.

 

Geçenlerde, bu kurumdaki bazı usulsüzlükleri yazmıştım. Bazılarına rahatsızlık verdiğimizin farkındayım. Ancak ne hikmetse, bizim yazdıklarımızdan sonra, basından bazı arkadaşlar, kuruma methiyeler dizmeye başladı. Bunlar dikkatimizden kaçmıyor değil…

 

Biz biliyoruz ki bu kurum kurulduğundan bu yana iş arayanların, ihale takip edenlerin, menfaat peşinde koşanların iştahını kabartmaktadır.

Hatırlatmamıza gerek yok. Bu kurumda görev yapan bürokratların, devletin hak ve menfaatlerini ön planda tutması ve halka hizmeti kendisine ilke edinmesi şart.

Doğrusu da bu olmalı hele bu insan Gaziantepli ve kendi memleketine hizmet ediyorsa daha da azimli olmalıdır.

Ocak 2015’te Gaziantep Kamu Hastaneler Birliği’ne atanan Doç.Dr. Hayati Deniz göreve geldiği günden beri, kendisine bağlı hastanelerdeki hizmetlerini çok merak ediyorum.

Görünen bir tek hizmet(!) var ki, inkâr edilemez. O da hastanelerde yönetici kalmadığıdır. Dr.Ersin Arslan Araştırma Hastanesi oldu, yönetici görevden alındı, yerine vekaleten Sayın Genel Sekreter bakıyor. İstifa depremi yaşanan hastanelere nedense yönetici atanamıyor. Hastaneleri idari kadroların altındakiler yönetiyor, hastanelerde çalışan idareciler arasında bir korku yerinden olma telaşı var ki hepsi huzursuz ve dolayısıyla verimsiz. Ayrıca hastanelerde alınan sözleşmeli personellerin sözleşme esnasında açık istifa mektuplarının alındığı ve bazen haberi olmadan istifalarının işleme konulduğu da belirtiliyor ki, bu iddia da çok vahim.

Tamamen keyfi uygulamalar anlayacağınız.

 

Şimdi sayın Genel Sekretere soruyorum;

  1. 1. ORTAĞI OLDUĞUNUZ MEDİKAL FİRMASI VAR MI?
  2. BİRİNCİ DERECE YAKININIZ ADINA MEDİKAL FİRMASI VAR MI?
  3. ATANMANIZDA REFARANS OLDUĞU SÖYLENEN KİŞİLERİN MEDİKAL FİRMASI VAR MI?
  4. DOLAYLI OLARAK ÇEVRENİZDEKİ İNSANLARIN YAKINLARINIZLA ORTAK MEDİKAL FİRMASI VAR MI?
  5. HAKKINIZDA BASINDA ÇIKAN İDDİALAR İLE İLGİLİ NEDEN SUSKUNSUNUZ?

 

Sorularımın cevabını ben biliyorum ama açıklamayı sizin yapmanızı istiyorum. Şayet açıklamazsanız, bu sütunlardan ben açıklayacağım.

 

Aslında merak ettiğim başka sorular da yok değil. Dr.Ersin Arslan Hastanesi’nde yapılan doğrudan ve pazarlık usulü ihaleler acaba hangi firmalara verildi. Bunlarla ilgili bir açıklama yapma gereği duyuyor musunuz?

İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı ve Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’nin tek çatı altında hizmet vermesi yönünde çalışmaların devam ettiği ve Genel Sekreterin atanmayacağı söylentileri de var. Acaba Dr.Ersin Arslan Hastanesi’nde bu sebeple şimdiden erken bir kadrolaşma mı var?

Demem o ki, Gaziantep için hizmet eden tüm yetkililer için saygı duyarım. Bulundukları makamı temsil dürüstlüğüne inandığımız sürece de hep yanında olurum.

Ben de yanılabilirim. Sizin hakkınızda yanlış bir bilgiye sahipsem, Genel Sekreterlik olarak bizi ve kamuoyunu aydınlatın lütfen.

 


20.04.2016

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

YAZARIN DİĞER YAZILARI